w

Czy sadownik podlega pod SANEPID?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy kto produkuje i sprzedaje produkty roślinne do zakładów przetwórstwa, punktów skupu lub prowadzi sprzedaż na targowiskach, powinien posiadać zaświadczenie o wpisie do rejestru zakładów. Aby uzyskać takie zaświadczenie należy złożyć do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

ZA BRAK ZAŚWIADCZEŃ GROŻĄ KARY PIENIĘŻNE !!!
ZGODNIE Z ART. 103 UST. 1 PKT. 4) UST. 2 PKT. 2) USTAWY Z DNIA 25 SIERPNIA 2006 R.

O BEZPIECZEŃSTWIE ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIA, KTO PROWADZI DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESIE PRODUKCJI LUB OBROTU ŻYWNOŚCIĄ BEZ ZŁOŻENIA WNIOSKU O WPIS DO REJESTRU ZAKŁADÓW LUB O ZATWIERDZENIE ZAKŁADU I WPIS DO REJESTRU ZAKŁADÓW, PODLEGA KARZE PIENIĘŻNEJ.

WYSOKOŚĆ KARY PIENIĘŻNEJ MOŻE BYĆ WYMIERZONA DO 5000 ZŁ. NIE MNIEJ NIŻ 1000 ZŁ.

Informacja dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie produkcji pierwotnej oraz sprzedaży bezpośredniej żywności.

Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Kozienicach przypomina i informuje, iż zgodnie z aktualnie obowiązującym stanem prawnym gospodarstwa działające na rynku spożywczym, tj. podmioty prowadzące produkcję pierwotną oraz prowadzące sprzedaż bezpośrednią obowiązane są złożyć wniosek o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej ( art. 61 i art. 63 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywności – tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 149).

Produkcja pierwotna

Produkcja pierwotna (podstawowa) oznacza uprawę roślin lub chów i hodowlę zwierząt w celu pozyskania tzw. produktów pierwotnych. Produkcja pierwotna obejmuje także łowiectwo, rybołówstwo i zbieranie runa leśnego.

Do produktów pierwotnych zaliczamy produkty:

  • pochodzenia roślinnego, czyli zboża, owoce, warzywa, zioła, grzyby hodowlane,
  • pochodzenia zwierzęcego, czyli jaja, surowe mleko, miód, produkty rybołówstwa,
  • produkty zbierane w ich naturalnym środowisku (rosnące w warunkach naturalnych) zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, czyli grzyby, jagody, ślimaki itp.

Produkcja pierwotna obejmuje działalność na poziomie gospodarstw lub na podobnym poziomie, obejmującą m. in. produkcję, hodowlę i uprawę produktów roślinnych, jak również ich transport wewnętrzny, magazynowanie i postępowanie z produktami (bez znaczącej ich zmiany charakteru) w gospodarstwie i ich dalszy transport do zakładu przetwórczego.

Podstawowe wymagania dla produkcji pierwotnej określa załącznik I rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 852/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych. W treści ww. załącznika określono ogólne przepisy higieny dla produkcji podstawowej i powiązanych działań.

Sprzedaż bezpośrednia

Sprzedaż bezpośrednia to sprzedaż małych ilości surowców, czyli produktów produkcji pierwotnej do konsumenta końcowego i lokalnego zakładu detalicznego bezpośrednio zaopatrującego konsumenta końcowego. Dostawcami bezpośrednimi są zatem producenci małych ilości żywności nieprzetworzonej pochodzenia roślinnego, sprzedawanej konsumentowi finalnemu tj. osobą indywidualnym np. na targowiskach, placach targowych, w bramach własnych gospodarstw rolnych, handlu oboźnym, jak również sklepom i zakładom gastronomicznym (restauracje, bary, stołówki szkolne i inne).
Dostawy bezpośrednie nie dotyczą produktów pierwotnych wprowadzanych do obrotu przez zakład podmiotu działającego na rynku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wymagania dotyczące dostaw bezpośrednich ujęte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2007 r. w sprawie dostaw bezpośrednich środków spożywczych (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 774). Rozporządzenie to określa zakres działalności prowadzonej w ramach dostaw bezpośrednich środków spożywczych, w tym wielkość i obszar dostaw bezpośrednich oraz szczegółowe wymagania higieniczne dla działalności prowadzonej w ramach dostaw bezpośrednich żywności.

Działalność w ramach dostaw bezpośrednich może być prowadzona na terenie województwa, w którym prowadzona jest produkcja pierwotna lub na terenie województw przyległych.

Rejestracja zakładów prowadzących produkcję pierwotną lub sprzedaż bezpośrednią.

Organem właściwym w sprawach rejestracji jest Państwowy Inspektor Sanitarny. W związku z tym wnioski należy składać we właściwej terenowo Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej.

We wniosku należy określić m.in. rodzaj i zakres działalności, która ma być prowadzona, w tym rodzaj żywności, która ma być przedmiotem produkcji lub obrotu oraz miejsce prowadzenia działalności. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarstw rolnych.

Wzory wniosków określone są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2007 r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących rejestracji i zatwierdzania zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz U. z 2007 r. nr 106 poz. 730).

Informujemy, iż ww. wnioski dostępne są w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Kozienicach lub na stronie internetowej Stacji w zakładce Sekcja Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku -> Pliki do pobrania -> wniosek o wpis zakładu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej (pobierz wniosek).

Wpis zakładu do rejestru nie podlega opłacie. Natomiast prowadzący działalność w zakresie produkcji lub obrotu żywnością bez złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów (…), zgodnie z art. 103 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia podlega karze pieniężnej.

W celu uzyskania szczegółowych informacji należy się zgłosić do właściwej terenowo Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej.

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Działalność na rynku spożywczym zobowiązuje ciebie do przestrzegania wymagań higienicznych i sanitarnych. Dlatego zanim zaczniesz prowadzić firmę zarejestruj ją w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Zrób to, jeśli spełniasz następujące warunki:

  • jesteś przedsiębiorcą lub rolnikiem i wytwarzasz lub sprzedajesz żywność pochodzenia niezwierzęcego
  • sprzedajesz produkty od zwierząt, które nie podlegają kontroli weterynaryjnej
  • sprzedajesz lub produkujesz żywność, która ma zarazem środki spożywcze roślinne i produkty od zwierząt (z zastrzeżeniami)
  • zajmujesz się materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością, w tym recyklingiem

Pamiętaj, ze przy niektórych działalnościach Inspekcja nie przeprowadza kontroli przy składaniu wniosku. Wtedy złóż wniosek tylko o wpis do rejestru. Dotyczy to następujących działalności:

  • produkcji i sprzedaży małej ilości plonów rolnych na targu lub w lokalnym sklepie (dostawy bezpośrednie)
  • automatów do sprzedaży żywności
  • zaplecza mobilnego (np. food truck) lub czasowego (np. namiot lub kiosk gastronomiczny), w którym możesz wytwarzać żywność lub nią handlować – jeśli masz już pozwolenie wydane w innym kraju UE
  • gospodarstw agroturystycznych
  • produkcji win gronowych z własnych upraw – nie więcej niż 1 000 hl w ciągu roku, zgodnie z przepisami o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, handlu nimi i organizacji rynku wina
  • aptek, punktów aptecznych i hurtowni farmaceutycznych
  • sklepów zielarskich
  • handlu detalicznego artykułów, które nie są żywnością oraz obrotu żywnością opakowaną i z długą datą do spożycia
  • produkcji gazów technicznych
  • wysyłkowej sprzedaży żywności, w tym przez internet
  • materiałów i wyrobów, które mają kontakt z żywnością, w tym recyklingu
  • produkcji pierwotnej, czyli uprawy roślin lub chowu i hodowli zwierząt dla tzw. produktów pierwotnych (np. zbóż, owoców i warzyw, jaj, surowego mleka, miodu). Dotyczy to też łowiectwa, rybołówstwa i zbierania runa leśnego

W innym przypadku uzyskaj zatwierdzenie i wpis zakładu do rejestru.

Zanim zaczniesz starać się o wpis do rejestru, załatw:

  • wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do Krajowego Rejestru Sądowego
  • numer identyfikacyjny w ewidencji gospodarstw rolnych – jeżeli zajmujesz się dostawami bezpośrednimi

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

Wniosek złóż co najmniej 14 dni przed planowanym rozpoczęciem działalności.

Gdzie załatwisz sprawę

Usługę można zrealizować w:

  • powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne
  • graniczne stacje sanitarno-epidemiologiczne
Produkujesz lub handlujesz żywnością z tzw. automatów – złóż wniosek do państwowego inspektora sanitarnego (powiatowego lub granicznego* – w zależności od siedziby twojego zakładu).W swojej działalności wykorzystujesz np. pojazdy, przyczepy, namioty, kioski gastronomiczne – złóż wniosek do państwowego inspektora sanitarnego (powiatowego lub granicznego), odpowiedniego ze względu na:

  • siedzibę zakładu lub miejsce prowadzenia działalności przez zakład (zaplecze mobilne)
  • miejsce prowadzenia działalności przez twój zakład (zaplecze czasowe)

* Zanim złożysz wniosek, upewnij się telefonicznie, który z inspektorów zajmie się twoją sprawą (wynika to z wewnętrznych ustaleń urzędów).

Co zrobić krok po kroku

1. Złóż wniosek o wpis zakładu do rejestru zakładów

Dokumenty

Termin

Wniosek złóż co najmniej 14 dni przed planowanym rozpoczęciem działalności.

2. Urząd oceni formalnie twój wniosek

Urząd sprawdzi, czy twój wniosek jest poprawny i zawiera wszystkie dokumenty potrzebne do rozpatrzenia twojej sprawy.

Jeżeli twój wniosek zawiera braki formalne (np. pomyliłeś się we wniosku, albo nie dołączyłeś potrzebnych dokumentów) to urząd wezwie cię do poprawienia błędów w podanym terminie. Na poprawki będziesz mieć co najmniej 7 dni.

Pamiętaj, że jeśli nie uzupełnisz brakujących informacji w wyznaczonym terminie, to urząd nie zajmie się twoją sprawą.

3. Dostaniesz wpis zakładu do rejestru zakładów

Jeśli urząd pozytywnie rozpatrzy twój wniosek, to potem wpisze twoją firmę do rejestru zakładów podlegających kontroli sanitarnej.

Ponadto dostaniesz zaświadczenie o wpisie do rejestru.

Jeśli prowadzisz aptekę, punkt apteczny lub hurtownię farmaceutyczną bez zezwolenia zgodnego z przepisami prawa farmaceutycznego, to urząd wyda decyzję o odmowie wpisu do rejestru.

Dokumenty

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).

Ile będziesz czekać

Sprawę załatwisz w 14 dni.

Warto wiedzieć

Bieżący wykaz urządzeń

Pamiętaj, że jeśli w działalności wykorzystujesz urządzenia dystrybucyjne do sprzedaży żywności, to twoim obowiązkiem jest prowadzić ich bieżący wykaz. Dane uaktualniaj przynajmniej dwa razy w roku oraz na żądanie urzędu. W wykazie umieść: typ urządzenia, nazwę producenta, rok produkcji oraz datę uruchomienia.

Nadzór sanitarny

Jeśli zajmujesz się produkcją pierwotną roślinną (gospodarstwa rolne) lub dostawami bezpośrednimi, to twoja działalność podlega nadzorowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nadzór dotyczy:

  • obowiązku rejestracji przez ciebie działalności,
  • odpowiedniego do zagrożeń i skali dokumentowania produkcji,
  • przestrzegania zasad higieny,
  • poświadczenia stanu zdrowia twojego personelu,
  • jakości używanej wody.

Pamiętaj, że to przede wszystkim na tobie spoczywa odpowiedzialność za dbałość o bezpieczeństwo zdrowotne żywności i ewentualne szkody na zdrowiu konsumentów. Dlatego zadbaj o odpowiednią informację, że twoja żywność, która znajduje się w sprzedaży – jest bezpieczna. Jeśli zajmujesz się produkcją żywności, rzetelnie informuj o tym, że na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji dochowujesz wszystkich wymogów higieny zgodnych z przepisami prawa krajowego i europejskiego.

źródło: http://kozienice.psse.waw.pl/hzn/informacja-dla-podmiotow-prowadzacych-dzialalnosc-w-zakresie-produkcji-pierwotnej-oraz-sprzedazy-bezposredniej-zywnosci  oraz gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ukraina porównuje swoje jabłka do jabłek USA?!

Można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego!