w

Czy są chętni do pracy przy zbiorach truskawek?

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW podają informację w poście facebook, dotyczącą ilości ludzi szukających pracy:

Koronawirus, susza, burze i odpływ pracowników zza Wschodniej granicy przyczyniły się do gorszej, niż rok temu sytuacji na polskich plantacjach. Polacy jednak nie są chętni do pracy przy zbiorach.

– W obecnej sytuacji właściciele zbiorów borykają się z brakiem owoców i warzyw. Gospodarstwom nie sprzyjają również warunki pogodowe w tym burze i ulewy, które niszczą plantacje. Dużym problemem jest też brak pracowników również z Ukrainy

Informacje o spadku liczby zatrudnienia, jakie ogłosił ostatnio Główny Urząd Statystyczny, a także minimalne zwiększenie bezrobocia sugerowałoby, że rynek odnotuje wyższe zainteresowanie pracą sezonową niż przed rokiem.

Brakuje Ukraińców

Choć obecnie mamy bardziej do czynienia z rynkiem pracodawcy, polscy plantatorzy mają problemy z obsadzeniem pracowników, którzy będą zrywali owoce. Jednym z przyczyn takiego stanu rzeczy jest odpływ Ukraińców w związku z epidemią koronawirusa.

Ponowne otwarcie granic, które miało miejsce 12 na 13 czerwca 2020 roku spowodowało tłumy na przejściach granicznych. Jak podaje „GW”, na przejściu granicznym w Medyce odprawianych jest 1-2 tys. osób dziennie. To najczęściej Ukraińcy wracający do pracy w Polsce. Polski Instytut Ekonomiczny podaje jednak, że w krajach Unii Europejskiej zabraknie około 40-50 proc. pracowników sezonowych.

– Chętnych do pracy sezonowej wciąż brakuje, a właściciele upraw coraz mocniej zabiegają o pracowników. Muszą wypełnić m.in. lukę po cudzoziemcach przyjeżdżających na sezon w minionych latach, a konkurują nie tylko z właścicielami innych upraw, ale i sektorami niekojarzonymi z pracą w okresie letnim

Nowe możliwości zatrudnienia

Liczba ofert pracy sezonowej wyraźnie wzrosła w drugiej połowie maja i na początku czerwca – wzrost zauważalny jest szczególnie na tle poprzednich tygodni, jak i ubiegłego roku. – I choć firmy prześcigają się w propozycjach, to chętnych nadal brakuje.

Jednocześnie, jak wynika z danych zebranych przez portal ogłoszeniowy OLX, Polacy są zainteresowani pracą dodatkową. – Trzy lata temu na jedną ofertę pracy sezonowej w serwisie OLX odpowiadano średnio 180 razy. W związku ze sporymi zmianami na rynku pracy w ostatnich miesiącach związanymi z pandemią koronawirusa można się spodziewać, że w tym roku wynik ten będzie znacznie wyższy

Na początku czerwca, biorąc pod uwagę dane z końca marca, pojawiło się blisko 65 proc. więcej aktywnych użytkowników w serwisie OLX, którzy poszukują pracy dodatkowej.

Sporą konkurencją dla prac na plantacjach stać się mogą ponowne otwarcie fabryki czy powrót do bezpośredniej obsługi klienta. – Po trudnych miesiącach wielu pracodawców próbuje uzupełnić swoje braki kadrowe, przyciągając tym samym sezonowym kandydatów do pracy w call center czy obsłudze klienta. Dużą konkurencję dla zatrudnienia sezonowego dyktuje równolegle wznowiona działalność produkcyjna, gdzie w porównaniu do minionych tygodni obserwujemy odczuwalny przyrost ofert pracy oraz wzmożony popyt na pracowników. W konsekwencji chętnych do podjęcia pracy sezonowej przy zbiorach jest mniej niż ofert na rynku.

źródło: Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najważniejszym celem rolnictwa pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego społeczeństwu

Minister Rolnictwa – Rolnikom trzeba dziękować i im pomagać. Oni ciężko pracują dla całego społeczeństwa