w ,

Czy Polska importuje koncentrat jabłkowy z Ukrainy?!

Głównymi importerami koncentratu ukraińskiego są kraje UE, a mianowicie Polska, Austria i Niemcy. (informuje fruit-ukraine.org)

W ciągu pierwszych 3 miesięcy nowego sezonu (lipiec-wrzesień) Ukraina wyeksportowała 12,4 tys. ton koncentratu jabłkowego, czyli o 9% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednak pod względem pieniężnym eksport wzrósł o 2% do 13,2 mln USD Eksperci Ukraińskiego Stowarzyszenia Owoców i Warzyw twierdzą, że eksport koncentratu jabłkowego z Ukrainy utrzymuje się na wysokim poziomie, mimo że na świecie w ostatnich latach nastąpił spadek konsumpcji tego produkt.

„Sytuacja ta jest spowodowana dość dużą różnicą cen jabłek przemysłowych w poprzednich i obecnych sezonach. Ubiegły rok upłynął pod znakiem rekordowego zbioru jabłek, co wpłynęło na cenę nie tylko deserów, ale także jabłek przemysłowych. Tak więc ukraińscy producenci sprzedawali jabłka do przetworzenia poniżej 1 UAH / kg. W tym samym roku nastąpił spadek zbiorów jabłek brutto, a operatorzy rynku zgłosili dużą liczbę produktów złej jakości. Dlatego ukraińscy producenci przeważnie wysyłali niestandardowe produkty do przechowywania i sprzedawali je na świeży rynek, biorąc pod uwagę, że sprzedaż jabłek do przetworzenia jest ekonomicznie nieopłacalna ”, wyjaśnia dyrektor wykonawczy UPOA Semen Kramarenko.

„Ponadto należy rozumieć, że niskie ceny jabłek przemysłowych w ubiegłym sezonie w pełni wykorzystały zakłady przetwórcze, które wyprodukowały rekordowe ilości koncentratu jabłkowego. Znaczące inwentaryzacje upraw w ubiegłym roku kompensują spadek produkcji koncentratu w tym sezonie ”- komentuje Kateryna Zvereva, dyrektor ds. Rozwoju UPOA.

Należy przypomnieć, że głównymi importerami koncentratu ukraińskiego są kraje UE, a mianowicie Polska, Austria i Niemcy. Warto również zwrócić uwagę na Stany Zjednoczone, które w ostatnich latach znacznie zwiększyły import koncentratu jabłkowego z Ukrainy. Wzrost zainteresowania USA wynika z kurczących się dostaw z Chin w związku z napiętymi stosunkami gospodarczymi między tymi dwoma krajami.

źródło: Fruit-Ukraine.org

UDOSTĘPNIJ

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kiedy stosować siarczan wapnia w sadzie? Jak obniżyć pH gleby w sadzie?

Ceny za jabłka lepsze niż przed rokiem ale gorsze niż dwa lata temu …!