Czy grozi nam 40 stopniowy upał?
W ostatnich dniach można było natrafić na informację o nadchodzącym ekstremalnym upale.Wygląda na to, że taki upał wystąpi, jednakże w najbliższym tygodniu obejmie głównie Europę Zachodnią. W Polsce upał rozpocznie się i nie będzie obejmował całej Polski, a jedynie zachód i południe kraju, a co również ważne, nie będzie tak ekstremalny jak na zachodzie kontynentu.
Kulminacja upału nastąpiła w środę, temperatura powietrza miejscami wzrosła do około 35°C.
Fala upału będzie dość krótkotrwała, ponieważ już w nocy z środy na czwartek i w czwartekod północnego zachodu przemieszczał się będzie front chłodny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze. W czwartek upał utrzyma się na południu Polski, gdzie temperatura powietrza wyniesiedo 32°C. Z przemieszczaniem się frontu związane będą burze.
Kolejne dni będą chłodniejsze, powrót upału możliwy jest w niedziele na zachodzie Polski.
Zwiększone parowanie powoduje powolny wzrost zagrożenia suszą
Prognozowana sytuacja meteorologiczna nie będzie wpływać korzystnie na polepszenie się sytuacji hydrologicznej. Do czwartku prognozowane są głównie stabilizacja oraz spadki stanu wody na rzekach w Polsce. Na niektórych stacjach, a w szczególności w woj. wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim śląskim przepływy są poniżej poziomu tak zwanego średniego niskiego, co jest oznaką suszy hydrologicznej. Według danych EUMETSAT H-SAF wilgotność gleby na głębokości do 100 cm w wyżej wymienionych województwach oraz dodatkowo w woj. pomorskim, na północnym Mazowszui Lubelszczyźnie oraz we wschodniej części woj. podlaskiego i zachodniopomorskiego – spadła poniżej 30% na głębokości do 100 cm. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach również ostrzega przed suszą rolniczą w woj: zachodniopomorskim, pomorskim, łódzkim, lubelskim,warmińsko-mazurskim, mazowieckim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Opady burzowe obserwowane w ostatnim tygodniu nie poprawiły sytuacji suszowej, a brak opadów w najbliższych dniach powoduje, że susza będzie postępować.
źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy