Czy banany mogą wyprzeć jabłka z rynków zagranicznych?

 

Według analityków EastFruit, pomimo niskich cen jabłek i braku możliwości ich sprzedaży nawet po najniższych cenach, Ukraina aktywnie zwiększa import bananów. Od sierpnia do października 2018 r. Importowano prawie 60 tysięcy ton bananów do kraju, o 11% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Przez cały ten czas, zgodnie z danymi monitorowania cen EastFruit, ceny detaliczne bananów znacznie przekroczyły ceny jabłek. W tym samym czasie jabłko nadal spadało cenowo przez wszystkie trzy miesiące. Dzisiaj średnia cena detaliczna bananów wynosi 2,85zł i więcej / kg (0,75 USD-0,79 USD / kg), podczas gdy jabłko sprzedaje średnio za około 80 groszy / kg (0,22 USD 29 / kg), czyli 3 razy taniej. Niemniej jednak, pomimo takiego nadmiaru taniego jabłka, konsumpcja bananów na Ukrainie nadal rośnie.

 

Według Andreja Yarmaka, ekonomisty z wydziału inwestycyjnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), wzrost importu bananów jest dodatkowym czynnikiem presji na ceny jabłek na Ukrainie. “Konsumpcja bananów gwałtownie spadła po dewaluacji hrywny w 2015 roku, po czym zaczął się odzyskać.

 

W 2017 r. Iw pierwszej połowie 2018 r. Ożywienie w przywozie było szczególnie wyraźne ze względu na bardzo wysokie ceny jabłek na Ukrainie i w Europie “, mówi Andrey Yarmak. “W związku z tym konsumpcja rośnie teraz w wyniku bezwładności, a konsumenci potrzebują czasu, aby przejść do bardziej przystępnego cenowo jabłka. Ponadto wzrost konsumpcji bananów na tle taniego jabłka pośrednio wskazuje na wzrost dochodów ludności “- podsumowuje ekspert.

 

Jednak obecnie ukraińscy ogrodnicy, zwłaszcza małe i średnie, którzy nie mają własnych magazynów, mają poważne problemy z wdrożeniem jabłka. W Internecie istnieją propozycje dotyczące sprzedania dobrego jabłka deserowego, nawet w wysokości 19 groszy/ kg (0,05 USD / kg). Aby przekazać takie jabłko do przetworzenia nawet 17 groszy / kg (0,04 USD / kg), będziesz musiał stać w kolejce w fabryce dłużej niż jeden dzień. Sytuacja deklaruje się bardzo podobnie w Polsce jeśli chodzi o sprzedaż jabłka deserowego wciąż brak zbytu na nie.

źródło: east-fruit

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.