w ,

Czy -5 stopni Celsjusza może uszkodzić jabłonie w fazie wegetacji „mysie ucho” i pękanie pąków?

Nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że produkcja owoców w Polsce w dużym stopniu zależy od warunków atmosferycznych. Najbardziej przerażająca wizja to wiosenne przymrozki w fazie kwitnienia  –  im niższa temperatura, tym straty większe.

Wpływ na poziom uszkodzeń ma również rodzaj przymrozka. Przymrozki radiacyjne występują na skutek promieniowania ciepła do atmosfery, z reguły podczas pogodnych i  bezwietrznych nocy. Przymrozki adwekcyjne występują na skutek napływu zimnych mas powietrza i często towarzyszy im silniejszy wiatr.

Dla przykładu: Temperatura -2oC  w czasie 4 godzin podczas bezwietrznej nocy powoduje niewielkie uszkodzenia, a ta sama temperatura z silniejszym wiatrem może być dla kwiatów zabójcza.

W wielu sadach obecnie występuje faza nabrzmiewania pąków (oraz mysie ucho). Czy temperatury wynoszące w sadach -5oC mogą spowodować przemarznięcia?

W fazie mysiego ucha temperatura musi spaść do co najmniej -5 stopni Celsjusza, aby doszło do 10% strat w pąkach. Dopiero przy znacznym obniżeniu temperatury można mówić o znaczących ekonomicznie stratach, które wpłyną na plonowanie. 95% uszkodzonych pąków w tej fazie notowano przy temperaturze -9 stopnia Celsjusza.

Dodatkowe czynniki:

  • Odmiana jabłoni: Niektóre odmiany jabłoni są bardziej wrażliwe na mróz niż inne.
  • Wiek drzewa: Młode drzewa są bardziej wrażliwe na mróz niż starsze drzewa.
  • Stan drzewa: Drzewa zdrowe i silne są bardziej odporne na mróz niż drzewa słabe i chore.
  • Długość i czas trwania mrozu: Krótkotrwały mróz do -5 stopni Celsjusza prawdopodobnie nie uszkodzi jabłoni, ale dłuższy okres mrozu może spowodować uszkodzenia.

Sadownicy stosują różne metody ochrony sadów przed przymrozkami,m.in.:

  • Zraszanie – woda, zamarzając na kwiatach, uwalnia ciepło i chroni je przed mrozem.
  • Ogrzewanie – sadownicy wykorzystują nagrzewnice, które ogrzewają powietrze w sadzie.
  • Okrywanie – krzewy i drzewa owocowe można okrywać specjalnymi agrowłókninami.

Walka z wiosennymi przymrozkami to stały element pracy sadowników.Niestety, żadna z metod ochrony nie jest w 100% skuteczna. Dlatego tak ważne jest, aby sadownicy byli ubezpieczeni od strat spowodowanych przez niekorzystne warunki atmosferyczne.

UDOSTĘPNIJ

Sposób na pozbycie się kreta z ogrodu

Zbieraj owoce z kombajnem powietrznym Kokan – zapłać po sezonie! Atrakcyjne finansowanie od Agrobard!