Czas na MiniKiwi!
26 września 2019
Rozpoczął się sezon na MiniKiwi, jeden z najbardziej odżywczych owoców, od kilku lat z powodzeniem uprawiane w Polsce. Inauguracja odbyła się na plantacji Małgorzaty i Adama Kostrzewa, w Bodzewie koło Grójca. Założona 8 lat temu jest dziś w pełni owocowania. W spotkaniu udział wzięli dr Ryszard Zarudzki – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prof. Jarosław Jan Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, naukowcy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, pionierzy uprawy, członkowie Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi oraz plantatorzy owoców jagodowych, którzy współpracują w ramach kampanii „Czas na polskie superowoce!”.
powiedział prof. Jarosław Jan Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego.
Jeść dojrzałe, schłodzone, bez obierania
Co warto wiedzieć o MiniKiwi?
– Współpraca w branży producentów warzyw i owoców nie jest niczym nowym. Prowadzone działania będziemy rozszerzać, o agrest i jeżynę. Ale także o promocję przetworów, tak by promować korzystanie z polskich superowoców przez cały rok. 7 organizacji do początek. Aby wypromować polskie owoce jagodowe potrzeba współpracy wielu ludzi dobrej woli. Dziękujemy za całosezonowe wsparcie i włączenie się w te działania Panu Ministrowi Ardanowskiemu, Panu Prezesowi Pinkasowi, obecnemu dziś z nami Panu Ministrowi Zarudzkiemu. Rośnie ich sprzedaż w Polsce i w Europie. Globalnie w tempie 6% rocznie, a w Unii ten wzrost wynosi 8%. Pojęcie superfruits jest bardzo atrakcyjne. Warto byśmy tak postrzegali krajową produkcję. To jest czas na polskie superowoce!
– mówił Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Jagodowa sztafeta – wspólna oferta superowoców. Ponad półroczna możliwość codziennej ich konsumpcji i płynnego przechodzenia z sezonu jednego w drugi. Od majowych truskawek, codziennie możemy cieszyć się świeżymi owocami jagodowymi krajowej produkcji. W czerwcu maliny i jagoda kamczacka, w lipcu porzeczki, przez kwartał borówka, teraz jesienne maliny i nowy owoc jakim jest MiniKiwi. Pół roku to jest czas, w którym można skutecznie budować nawyk codziennej konsumpcji. Tych nawyków bardzo nam brakuje.
Jagodowa sztafeta
– Jagodową sztafetę rozpoczęły truskawki. To pierwszy owoc, na który konsumenci czekają. Ludzie doceniają ich smak i zapach, szczególnie po pojawieniu się na rynku „drewnianych” truskawek z Hiszpanii. Owoce wyprodukowane w naszym klimacie zawierają więcej ekstraktu i substancji odżywczych. Konsumenci szukając owoców smacznych i zdrowych kierują się często w stronę owoców egzotycznych, zapominając o naszych
– mówi dr Janusz Andziak, Prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki.
– To co robimy promuje polskie owoce i zmierza do poprawienia stanu zdrowotności naszego społeczeństwa, zwłaszcza ludzi młodych. To co robimy naprawdę nam zadziałało. Odnotowaliśmy w tym roku istotny wzrost sprzedaży borówki na rynku krajowym. To efekt zainteresowania sieci i wielu rynków lokalnych. Uchodząca do tej pory za owoc eksportowy stała się bardzo popularna w kraju. To efekt wielu dobrze zaplanowanych działań, współpracy całego środowiska i wsparcia Ministra Ardanowskiego oraz prof. Pinkasa, Głównego Inspektora Sanitarnego. Za co wszystkim należą się gratulacje i podziękowania
– mówił Ireneusz Komorowski, Prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej.
Filiżanka superowoców codziennie
– W tej jagodowej drużynie robimy wszystko by polskie superowoce były poznawane niejako od nowa. Dzięki wspólnej kampanii konsumenci przypinają sobie walory, smak i aromat, czarnej porzeczki. Jesteśmy wielki producentem, owoce, które trafiają na rynki międzynarodowe pochodzą głównie w Polski. Chcemy przypomnieć smak czarnej porzeczki i życzyć by na naszych stołach zagościły takie owoce jak MiniKiwi. Obok tych, które są mocno zakorzenianie w naszej świadomości – truskawka, malina, borówka – mamy owoce, znane których smak należy sobie przypomnieć i owoce nowe. To jest na pewno dobry czas, czas na polskie superowoce!
– mówił dr Piotr Baryła, Prezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczki.
– Mamy wyjątkowy klimat, wyjątkowe gleby i wyjątkowe kompetencje, ludzi którzy te owoce produkują. I mamy je tu blisko. Po co patrzeć gdzieś po horyzont, kiedy pod nosem mamy lepsze, swoje, własne. Życzymy wszystkim dużo zdrowia, po regularnym jedzeniu owoców jagodowych przez cały rok. Plantatorzy połączyli siły by prezentować walory MiniKiwi, które jako młode wymaga więcej pracy, ale też te „do odkrycia na nowo” – jak porzeczki czy agrest, te stale obecne, jak truskawka i robiące furorę, jak borówka wysoka – podsumował prof. Piotr Latocha, Prezes Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi.
Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce!”.