w

COVID-19: Upadek branży rolno-spożywczej doprowadzi do upadku rolników!

Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W związku z trwającą epidemią koronowirusa i grożącą zapaścią gospodarczą kraju, 2 kwietnia 2020 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów z apelem o potraktowanie rolnictwa i zakładów przetwórczych branży rolno-spożywczej jako priorytetu. Upadek branży rolno-spożywczej doprowadzi do upadku rolników, którzy w związku z tym nie będą mieli gdzie sprzedać swoich surowców a w konsekwencji może spowodować ogromne fale braku żywności, która jest niezbędna do życia ludzi.

W związku z tym zaproponowano natychmiastowe rozwiązania finansowe dla tej grupy:

  1. Utworzenie Funduszu Rolnego przy Banku Gospodarstwa Krajowego:
  • Fundusz ten będzie udzielał kredytów obrotowych i inwestycyjnych długoterminowych dla rolników i firm branży rolno-spożywczej, o uproszczonych procedurach przy maksymalnym terminie rozpatrzenia wniosku 7 dni ze stopą procentową na okres epidemii koronowirusa plus 180 dni 0 %, spłata kapitału po okresie ustania epidemii koronowirusa plus 180 dni,
  • zawieszenie spłat rat od kredytów inwestycyjnych i obrotowych zaciągniętych wcześniej i przełożenie ich na dalsze lata,
  • udzielanie gwarancji bankowych,- restrukturyzacja i konsolidacja zaciągniętych kredytów wcześniej,
  1. Potraktowanie firm branży rolno-spożywczej jako uprzywilejowanych bez względu na skalę produkcji i liczby zatrudnionych osób (czy są to firmy mikro, średnie czy duże) i uwzględnienie ich w Tarczy Antykryzysowej.
  2. Wstrzymanie zajęć komorniczych.
  3. Natychmiastową wypłatę VAT-u.
  4. Wypłatę natychmiastową przez ARiMR wszelkich dopłat: suszy, dopłat bezpośrednich i dofinansowania w ramach PROW wszelkich inwestycji dla rolników i firm na podstawie oświadczeń o zakończonej inwestycji i zdjęć przesłanych przez beneficjentów (kontrola po zatrzymaniu epidemii).

źródło: krir.pl

Co Ministerstwo Rolnictwa oferuje rolnikom w czasie pandemii koronawirusa?! Tarcza Antykryzysowa dla rolnictwa

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

WZÓR zasiłku opiekuńczego dla ubezpieczonego w KRUS

Włochy: w gospodarstwach oczekuje się nawet 100% strat z powodu ostatnich mrozów