w

Co dalej z jabłkami? „Konsumenci oczekują nie tylko owoców tanich, ale i wysokiej jakości”

O poszukiwaniach zagranicznych rynków zbytu dla polskich jabłek dyskutowano podczas konferencji sadowniczej zorganizowanej w ramach Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które w środę rozpoczęły się w Kielcach.

Jak wskazywali prelegenci wysoka jakość jabłek oraz nowe produkty oparte na tych owocach mogą być sposobem na znalezienie zagospodarowania dla zbiorów. Te, według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosły w 2022 roku około 4,2 mln ton i były większe o 5 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Natomiast jak zaznaczono około 1,5 miliona ton nie może znaleźć zagospodarowania.

Wysoka jakość jabłek i rynki zbytu

Prezes Związku Sadowników RP i jednocześnie poseł Mirosław Maliszewski zaznaczył, że coraz więcej konsumentów oczekuje nie tylko owoców tanich, ale i wysokiej jakości.

„Warto ograniczać używanie środków ochrony, chemii. Przybywa świadomych klientów, którzy pytają o zawartość owoców, czy zawierają pozostałości. W ograniczaniu zużycia środków chemicznych może nam pomóc Zielony Ład, którego powstanie jest konsekwencją badań konsumenckich. Miejmy na uwadze, że być może to jabłko nie będzie droższe, ale znajdzie zbyt” – powiedział prezes.

Zobacz całą wypowiedź Prezesa Związku Sadowników RP:

Paulina Kopeć z Unii Owocowej dodała, że wysoka jakość jabłek to także sposoby na znalezienie zagospodarowania zbiorów. „Ważny jest także nasz PR, to, jak nas widzą za granicą. Nie dajmy się postrzegać, jako kraj, w którym nikt nie mówi jednym głosem. Pokażmy nasz potencjał na dalekich rynkach, jak na przykład indonezyjskim, na który wchodzimy” – zaznaczała.

źródło: PAP

Zobacz również:

Jacek Pruszkowski – Debata Targi TSW 2023: Czy grupy producenckie uratują polskie sadownictwo?

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Targi TSW 2023. Znamy laureatów Nagrody imienia prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka.

KRUS: zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od świadczeń emerytalno-rentowych w 2023 r.