w

Chciał przewieźć 20 kilogramów ŚOR z Ukrainy do Polski, teraz czeka go postępowanie karno skarbowe!

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt 20 kg środków ochrony roślin podczas kontroli pojazdów na przejściu granicznym w Medyce. Chemikalia niewiadomego pochodzenia przewożone były w autokarze.

Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Medyce kontrolowali ukraiński autokar, którym podróżowało 88 pasażerów.

Podczas rewizji pojazdu funkcjonariusze wykryli skrytkę w toalecie autokaru, w której znajdowały się niezgłoszone do kontroli środki ochrony roślin. 66 opakowań bez etykiet ważyło łącznie 20 kg.

Chemikalia próbował wwieźć do Polski 41- letni kierowca, który przyznał, że granulat znajdujący się w białych pojemnikach to środki ochrony roślin. Za ich przewóz przez granicę miał otrzymać 50 dolarów.
Przeciwko kierowcy wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. Na poczet kary obywatel Ukrainy wpłacił 1 tys. złotych.

Od początku tego roku, podczas kontroli na polsko- ukraińskich przejściach granicznych na Podkarpaciu, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 170 kg pestycydów niewiadomego pochodzenia.

KAS przypomina, ze na przewóz przez granicę środków ochrony roślin  niezbędne jest zezwolenie ministra właściwego do spraw rolnictwa i przestrzega przed kupowaniem i stosowaniem środków niewiadomego pochodzenia, pochodzących z nielegalnych źródeł.

Wprowadzenie do obrotu nierejestrowanych i niedopuszczonych środków ochrony roślin może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska, a w konsekwencji dla życia i zdrowia ludzi. Są to preparaty o nieznanym składzie i działaniu. Stosowanie takich środków to ryzyko obniżonej skuteczności zabiegu, gorszej jakości plonu, zniszczenia plantacji a także skażenia środowiska.

Nielegalne środki ochrony roślin to także straty dla budżetu państwa z tytułu niezapłaconych należności celno-skarbowych.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cięcie mechaniczne nożami w sadzie jabłoniowym po zbiorach – Coup’eco / Promodis / Agrobard

Spotkanie producentów borówki na plantacji Bartłomieja Matysiaka w Woli Pękoszewskiej