w

Chcą uchronić sadowników od nieuczciwych praktyk

Prace przy tworzeniu nowoczesnego inkubatora przetwórczego w Strzałkowie w gminie Stopnica, wchodzą w decydującą fazę. Już jesienią tego roku, zarówno rolnicy, sadownicy, koła gospodyń wiejskich, ale i pozostali chętni mieszkańcy z powiatu buskiego będą mogli przetwarzać swoje produkty, a następnie sprzedawać je po atrakcyjnej cenie – czytamy na portalu Radia Kielce

Na ten cel modernizowany jest budynek byłej spółdzielni ogrodniczej o powierzchni ponad 250 metrów kwadratowych. Jak informuje Mirosław Rajtar, zastępca burmistrza, wszystkie roboty konstrukcyjne zostały zakończone. Pozostają jeszcze prace, związane z zagospodarowaniem terenu, utwardzeniem placu przed budynkiem, wykonanie elewacji obiektu, jak również roboty instalacyjne w budynku.

– Prace budowlane zamierzamy zakończyć na przełomie czerwca i lipa tego roku. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na wyposażenie budynku w linię technologiczną do produkcji soków oraz dostawę i montaż suszarni kontenerowej – mówi zastępca burmistrza.

Gmina Stopnica jest gminą typowo rolniczą. Mieszkańcy utrzymują się głównie z pracy na roli. Inkubator pozwoli w pełni wykorzystać uprawiane owoce i warzywa, które następnie zostaną przetworzone na produkty o dłuższej przydatności do spożycia np. soki, dżemy, susz z warzyw i owoców.

– Zauważyliśmy niekorzystną tendencję wśród producentów rolnych. Sprzedają oni płody rolne po cenach wielokrotnie niższych, niż później pośrednicy, którzy je od nich kupili – dodaje Mirosław Rajtar.

– Mamy nadzieję, że będzie to stanowiło dodatkowe źródło dochodów mieszkańców. Będą się mogli w pewnym stopniu uniezależnić od tych nieuczciwych praktyk pośredników – zaznacza.

Samorządowcy zakładają, że linia technologiczna do produkcji soków będzie mogła rocznie przetwarzać około 700 ton owoców. Powstanie z nich około 525 ton soków. Suszarnia kontenerowa pozwoli wyprodukować około 2,5 tony suszu owocowego i warzywnego.

Zastępca burmistrza zapewnia, że w pierwszym roku opłaty za korzystanie z inkubatora będą miały charakter symboliczny.

Wartość robót budowlanych wynosi ponad 1,3 mln zł.

www.radio.kielce.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Finansowa pomoc dla rolników, którzy ponieśli w 2020 r. straty spowodowane przez klęski żywiołowe – 1200 zł na 1 ha…

Czerwiec z przymrozkami?