w

Ceny paliw na stacjach. Kolejne podwyżki nieuniknione?

foto: istockphoto

Spadkowa tendencja cen paliw na stacjach nie utrzyma się długo, a ceny diesla znów zaczną rosnąć – prognozuje portal e-petrol.pl. Zdaniem analityków wyższych rachunków za tankowanie mogą się obawiać zwłaszcza właściciele pojazdów z silnikiem Diesla.

„Niestabilna sytuacja na giełdach naftowych, gdzie cena surowca znów waha się w okolicach poziomu 120 dolarów, dla krajowego rynku paliw może oznaczać szybki koniec obniżek na stacjach, a wyższych rachunków za tankowanie szczególnie obawiać mogą się właściciele pojazdów z silnikiem Diesla” – poinformowali w piątek analitycy portalu e-petrol.pl

Zwrócili uwagę, że od początku tygodnia rafinerie systematycznie podnoszą ceny paliw i w efekcie tych zmian metr sześcienny 95-oktanowej benzyny kosztuje 6 tys. zł, a oleju napędowego przekracza 7 tys. zł.

Cenowe rekordy coraz bliżej pobicia

Wskazali, że benzyna od ubiegłego piątku podrożała w hurcie średnio o 488,20 zł i kosztuje aktualnie 6143,20 zł/metr sześcienny. W przypadku diesla podwyżka była jeszcze bardziej zauważalna i wyniosła 850,20 zł i 1 000 litrów oleju napędowego dzisiaj jest średnio w rafineriach wyceniane na 7260,00 zł. „Oba paliwa od cenowych rekordów wszech czasów z początku marca dzieli już tylko kilkaset złotych i jeśli dynamika zmian w hurcie nie spadnie, to w najbliższych dniach mogą się do nich znowu zbliżyć” – podał portal.

Zdaniem analityków w ostatnich dniach w portfelach kierowców zostawało nieco więcej po wizycie na stacji paliw, bo koszty tankowania spadały. Najmocniej, bo aż o 30 groszy potaniał litr oleju napędowego, który w tym tygodniu – według notowania e-petrol.pl – kosztował średnio 7,29 zł. Benzyna 95-oktanowa po obniżce o 20 groszy była wyceniana na 6,59 zł/l, a cena autogazu pozostała na poziomie sprzed tygodnia i wyniosła 3,79 zł/l.

Kolejne podwyżki nieuniknione?

„Niestety kierunek i dynamika zmian na rynku hurtowym wskazują, że spadkowa tendencja na stacjach nie utrzyma się długo, a w przypadku diesla ceny znowu zaczną rosnąć. Według prognoz e-petrol.pl na przełomie marca i kwietnia na stacjach możemy spodziewać się cen z przedziału: 6,49-6,63 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 7,32-7,49 zł/l dla diesla i 3,74-3,84 zł/l dla LPG” – poinformowali analitycy portalu.

źródło: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-03-25/e-petrol-pl-na-stacjach-obnizki-cen-paliw-w-hurcie-paliwa-juz-drozeja/

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KE przyjęła tymczasowe ramy kryzysowe – decyzja o formie pomocy w rękach naszego rządu

Zaczęło się od palenia gałęzi, skończyło ogromnymi stratami.