w ,

Ceny malin w skupie są w tym roku niskie

Ten rok jest bardzo trudny dla producentów malin. Już w czerwcu money.pl informowało, że nie zgadzają się na zaproponowane w tym roku przez przetwórców stawki za maliny. Natomiast w lipcu Związek Sadowników RP w liście do premiera zaapelował o wstrzymanie importu mrożonych i świeżych malin z Ukrainy do Polski.

Jak wyjaśniła Barbara Groele, sekretarz generalny Krajowej Unii Producentów Soków, ceny skupu malin w tym roku są niskie, ponieważ w magazynach nadal zalegają zapasy mrożonych malin z poprzedniego roku.

Ceny malin w skupie są w tym roku niskie z kilku powodów. W ostatnich latach płacono za owoce zbyt dużo, co doprowadziło do powstania nadwyżki przetworzonych malin. Europejscy odbiorcy nie byli w stanie zaakceptować wysokich cen, dlatego zrezygnowali z kupowania malin lub ograniczyli ich zakupy.

Wzrost cen malin w ostatnich latach dał impuls do nowych nasadzeń malin tj. zwiększenia produkcji. Miało to miejsce m.in. w Serbii, na Ukrainie czy w Polsce, więc „malin w tym sezonie było bardzo dużo” – podkreśliła Groele.

Za wiosenne odmiany przeznaczone na zagęszczony sok lub do mrożenia plantator mógł dostać ok. 5 zł/kg, teraz ich cena jest na podobnym poziomie. W sumie owoce były skupowane w cenie 4,7-5,6 zł/kg wobec 11 – 16,4 zł w 2022 r. Średnia cena skupu malin w ubiegłym roku wyniosła 14 zł/kg – poinformował PAP Smoleński.

W poprzednich latach ceny skupu malin bardzo się wahały. W 2019 r. średnią cenę skupu IERiGŻ wyliczył na 4,25 zł/kg; w 2020 r. – 6 zł/kg; w 2021 r.- 15,90 zł/kg. Ceny malinmusiały spaść, bo w poprzednich dwóch latach były nadmiernie wysokie – stwierdził analityk Tomasz Smoleński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ)..

Niska cena malin z Ukrainy i niskie zapotrzebowanie na maliny sprawiły, że polscy plantatorzy nie mogli uzyskać oczekiwanych cen. Do tego dochodzą zapasy drogiej maliny z ubiegłego roku, która zalega w magazynach.

Szefowa KUPS wyjaśniła, że niższa cena zbytu ukraińskich malin wynika m.in. z niższych kosztów produkcji takich jak koszty pracy czy energii. Ale nie można też twierdzić, że jest ona gorszej jakości, badania przeprowadzane przez polskie inspekcje rolne tego nie stwierdziły, a także nie wykryły w badaniach pozostałości środków ochrony roślin.

Groele radzi rolnikom, aby obniżyli koszty produkcji malin, w tym poprzez wdrożenie mechanicznego zbioru dla przetwórstwa.

W dobie tak dużej konkurencji z Ukrainą, z innymi krajami, myślę, że nie ma innego sposobu – powiedziała przedstawicielka KUPS.

Smoleński zwrócił uwagę, że w tym roku problem dotyczy malin do przerobu, natomiast „nieźle się ma rynek świeżych malin”. W tym roku skupy za malinę do konsumpcji płaciły 14,6 – 19 zł/kg, podczas gdy w ubiegłym roku rolnicy otrzymywali średnio 18,4 zł/kg.

Na rynku hurtowym w Broniszach maliny do bezpośredniej konsumpcji sprzedawane są obecnie w cenie 15-25 zł/kg.

  • źródło: money.pl za PAP
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ceny jabłek przemysłowych znowu w górę – 25 września

Sieci dyktują ceny nie odzwierciedlające dynamicznego wzrostu kosztów produkcji jabłek