Gospodynie z Bądkowa wspólnie z mieszkańcami świętowały 5. urodziny swojej organizacji. Był festiwal pizzy, ogromny tort, otwarcie nowej siedziby i potańcówka na dechach.
W sobotę, 10 sierpnia Bądków (gmina Goszczyn) przeżywał istne oblężenie. Wszystko za sprawą 5. urodzin Koła Gospodyń Wiejskich „Gospochy Bony” w Bądkowie. Tego dnia KGW otworzyło również swoją nową siedzibę, która powstała przy Samorządowym Przedszkolu „Jabłuszko” w Bądkowie.
Gospodynie z Bądkowa znane są już lokalnej społeczności z nietuzinkowych pomysłów i rozwiązań. Takie też były urodziny KGW. Jak zapowiadały gospodynie, miało być po królewsku i tak też było.
„Królewskie urodziny u Gospoch”, bo tak też brzmiał tytuł projektu, w ramach którego organizacja otrzymała środki ze Starostwa Powiatowego w Grójcu, w ramach otartego konkursu ofert, rozpoczęły się od godziny 14.00. Na najmłodszych czekała duża strefa dmuchańcy, darmowe lody, bańki mydlane i tatuaże. Na terenie boiska, które znajduje się w sąsiedztwie Samorządowego Przedszkola „Jabłuszko” w Bądkowie pojawił się „dechy” do potańcówki, strefa relaksu (leżaki i koce piknikowe) i fotobudka. Znane w powiecie grójeckim z produkcji autorskiej pizzy gospodynie, zorganizowały dla przybyłych festiwal pizzy i przez dwie godziny rozdawały pizzę. Te znane, „Sadownika” z nadzieniem kaszankowym z jabłkiem, a także „Królowej” z cukinią, bakłażanem i papryką, ale też dwa nowe smaki: z ziemniakami i boczkiem oraz z pesto bazyliowym i pomidorkami koktajlowymi. – To na pewno jedno z prężniej działających kół gospodyń wiejskich w powiecie – mówił podczas uroczystego otwarcia imprezy, wicestarosta Adam Balcerowicz.
Wydarzenie było okazją do otwarcia nowej siedziby KGW, która mieści się teraz w sąsiedztwie przedszkola w Bądkowie. Organizacja od lutego prowadziła intensywne prace w lokalu, który użyczył jej na 10 lat lokalny samorząd, gmina Goszczyn. Jak wspomniała podczas otwarcia przewodnicząca KGW, Paulina Omen-Klepacz – Słowo dziękujemy powtórzymy dziś wiele razy. I tak też się stało. Gospodynie podziękowały sponsorom, bez których ta siedziba nie miałaby szans wyglądać tak jak teraz. Organizacja wyburzyła ścianki działowe i zmieniła lokal w jedną wielką przestrzeń kuchenną, dostosowując ją do swoich potrzeb. Remont odbył się dzięki wsparciu firm: Redom Grzegorz Przybysz z Bądkowa, Okno-Bud Kazimierz Kowalczyk z Przytyka, Aquatime Przemysław Piórkowski z Bądkowa oraz Leroy Merlin Polska. Pozostały wkład to własne środki kgw, datki mieszkańców, środki pozyskane ze zbiórki elektrośmieci, a także praca i poświęcony czas.
Panie równie nietuzinkowo wkroczyły do nowej siedziby. Zrezygnowano z tradycyjnego przecięcia wstęgi na rzecz przejścia przez ogromne zdjęcie, ukazujące stan lokalu sprzed remontu. Gratulacji i życzeń nie było końca.
Specjalnie na tę okazję gospodynie upiekły ogromny tort w kształcie korony, który po odśpiewaniu sto lat, wspólnie pokroiły i rozdały mieszkańcom. Kolejnym punktem imprezy była potańcówka na dechach. Jako pierwszy na bądkowieskiej scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej, a tuż po nim do zmroku grała Kapela Henryka Gwiazdy z Radomia. Ciekawym punktem zabawy była nauka tańca (polka, oberek), którą poprowadził Czesław Pióro, znany w Radomiu miłośnik tańców ludowych. Podczas urodzin odbyła się również II edycja organizowanego przez Gospochy konkursu, na Króla/Królową Szarlotki. Tym razem korona została w Bądkowie, bo najlepszą (w ocenie niezalenego jury) szarlotkę upiekła członkini organizacji, Marzena Czerwińska.
KGW „Gospochy Bony” w Bądkowie powstało 22 stycznia 2019 roku. Organizacja jest inicjatorem wielu lokalnych wydarzeń i inicjatyw, jak pikniki, dni dziecka, zbiórki charytatywne. Przygotowuje dla mieszkańców m.in. świąteczne upominki, plecie palmy, zbiera elektrośmieci, organizuje weekendy pizzy. Bierze udział w lokalnych wydarzeniach, jak festyny czy dożynki, promując lokalne produkty. Ich flagowymi potrawami są: autorskie pizze (z kaszanką, warzywami, ziemniakami i boczkiem a także pesto bazyliowym z pomidorkami koktajlowymi), bigos z jabłek, pasztet z cukinii, vege smalec. Obecnie organizacja liczy 48 członków.
Wydarzenie zostało dofinansowane przez Powiat Grójecki w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2024 roku przez organizacje pozarządowe, koła gospodyń wiejskich, a także dzięki wsparciu sponsorów: Posła na Sejm RP Mirosława Maliszewskiego, firmy Mir-Pol Agnieszka Ściegienna z Goszczyna, Mirex Mirosław Hermanowicz, państwu Bitner z Jastrzębi, a także Marek Wiewór z Kolonii Bądków. Wydarzenie wsparli też w formie napojów i soków: Doehler Kozietuły oraz Pepsico z Michrowa.
autor tekstu: Paulina Omen – Klepacz