w

Bronisze pod kontrolą Inspektorów!

Prowadzimy kontrole jakości handlowej świeżych owoców i warzyw na rynkach – informuje Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Art. Rolno-Spożywczych w Warszawie

Rynek owoców i warzyw jest niezwykle różnorodny, oferując szeroki wybór gatunków i odmian pochodzących od wielu dostawców. To zróżnicowanie może jednak prowadzić do różnic w jakości dostępnych produktów. W trosce o polskich konsumentów, którzy chcą kupować świeże i zdrowe artykuły, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) prowadzi kontrole jakości handlowej świeżych owoców i warzyw.

Celem kontroli jest weryfikacja zgodności produktów z wymaganiami określonymi w szczegółowych normach handlowych oraz ogólnej normie handlowej. Inspektorzy IJHARS sprawdzają m.in.:

  • Poprawność znakowania: Owoce i warzywa muszą być prawidłowo oznakowane, zawierając m.in. nazwę produktu, klasę jakości, kraj pochodzenia oraz numer partii.
  • Dokumentację: Inspektorzy sprawdzają faktury i dokumenty towarzyszące, aby upewnić się, że deklarowany w oznakowaniu kraj pochodzenia jest zgodny z rzeczywistością.
  • Stan jakościowy: Owoce i warzywa muszą być zdrowe, bez objawów zepsucia, czyste, wolne od szkodników,obcych zapachów i smaków oraz dojrzałe.

Kontrole odbywają się na różnych etapach łańcucha dostaw, m.in.:

  • Na rynkach hurtowych: Tam sprawdzana jest jakość produktów dostarczanych do sklepów i na targowiska.
  • W sklepach detalicznych: Inspektorzy kontrolują jakość owoców i warzyw dostępnych dla konsumentów.
  • Na targowiskach: Sprawdzana jest jakość produktów oferowanych przez lokalnych producentów i sprzedawców.

Dzięki prowadzonym kontrolom IJHARS zapewnia, że na polskim rynku dostępne są świeże, zdrowe i wysokiej jakości owoce i warzywa, pochodzące z polskich upraw. Konsumenci mogą mieć pewność, że kupując te produkty, sięgają po artykuły spełniające rygorystyczne normy handlowe.

UDOSTĘPNIJ

Pomoc dla Ukrainy nie może odbywać się kosztem krajów przygranicznych

Ceny malin na skupach