w ,

Brexit: Jak będzie wyglądał handel produktami ekologicznymi?

Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej  została zawarta decyzją Rady (UE) 2020/135 i weszła w życie w dniu 1 lutego 2020 r. Umowa o wystąpieniu przewiduje okres przejściowy kończący się 31 grudnia 2020 r. Do tego dnia, prawo UE w całości ma zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i na jego terytorium.

Od 1 stycznia 2021 r. przepisy UE, w tym w zakresie produkcji ekologicznej, nie mają zastosowania do Wielkiej Brytanii jako państwa członkowskiego. Wielka Brytania potwierdziła wprowadzenie do brytyjskiego systemu prawnego do końca 2021 r. przepisów rozporządzenia Rady nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) Nr 2092/91 (Dz. Urz. UE L 189 z 20.07.2007 r., ze zm.) na zasadach równoważności.

Zgodnie z art. 2 lit. x) rozporządzenia Rady nr 834/2007, „równoważne” w opisie różnych systemów i środków oznacza, że umożliwiają one osiągnięcie takich samych celów i spełnienie takich samych zasad poprzez stosowanie przepisów zapewniających taki sam poziom zapewnienia zgodności.

Wielka Brytania opublikowała wytyczne dotyczące handlu i etykietowania żywności ekologicznej, mające zastosowanie od 1 stycznia 2021 r. Wytyczne są dostępne pod adresem: https://www.gov.uk/guidance/trading-and-labelling-organic-food-from-1-january-2021

Import i eksport produktów ekologicznych

Od 1 stycznia 2021 r. przepływ produktów ekologicznych między Unią Europejską a Wielką Brytanią objęty jest działalnością importu i eksportu w rolnictwie ekologicznym.

Podmioty prowadzące działalność w zakresie rolnictwa ekologicznego w Polsce, które od 1 stycznia 2021 r. będą:

  • importować z Wielkiej Brytanii do UE,
  • eksportować z UE do Wielkiej Brytanii

produkty ekologiczne, o których mowa w art. 1 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. powinny przed wprowadzeniem na rynek UE lub rynek Wielkiej Brytanii jakiegokolwiek produktu ekologicznego, zgłosić swoją działalność do upoważnionej jednostki certyfikującej w Polsce oraz przekazać jej zgodę na objęcie ww. działań systemem kontroli, o którym mowa w art. 27 tego rozporządzenia.

Podmioty importujące/eksportujące produkty ekologiczne w odniesieniu do Wielkiej Brytanii, nie mogą wprowadzać ich do obrotu, jeżeli wcześniej ww. działalność nie została objęta systemem kontroli w tym zakresie przez upoważnioną jednostkę certyfikującą.

Zgodnie z art. 28 rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007, „Każdy podmiot gospodarczy, który produkuje, przygotowuje, przechowuje lub przywozi z kraju trzeciego produkty w rozumieniu art. 1 ust. 2 lub który takie produkty wprowadza na rynek, przed wprowadzeniem na rynek jakiegokolwiek produktu jako produktu ekologicznego lub wyprodukowanego w okresie konwersji na rolnictwo ekologiczne:

  • zgłasza tę działalność właściwym organom państwa członkowskiego, w którym działalność ta jest wykonywana;
  • przekazuje zgodę na objęcie jego działań systemem kontroli, o którym mowa w art. 27.

Akapit pierwszy ma również zastosowanie do eksporterów, którzy wywożą produkty wytwarzane zgodnie z zasadami produkcji ustanowionymi niniejszym rozporządzeniem.

W przypadku gdy dany podmiot gospodarczy zleca jakiekolwiek czynności stronie trzeciej, podmiot ten podlega w dalszym ciągu wymogom, o których mowa w lit. a) i b), a podzlecone czynności podlegają systemowi kontroli”.

Certyfikaty dotyczące produktów ekologicznych

Po 1 stycznia 2021 r. producenci importujący do UE produkty ekologiczne są zobowiązani do weryfikacji certyfikatów swoich dostawców z Wielkiej Brytanii, w szczególności do sprawdzenia czy certyfikat został wydany przez jednostkę certyfikującą uznaną przez Komisję Europejską i wpisaną na listę załącznika IV do rozporządzenia Komisji (WE) nr 1235/2008 z dnia 8 grudnia 2008 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w odniesieniu do ustaleń dotyczących przywozu produktów ekologicznych z krajów trzecich (Dz. Urz. UE L 334 z 12.12.2008 r., ze zm.).

Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w dniu 1 lutego 2020 r., następujące jednostki certyfikujące:

„Biodynamic Association Certification”,

„Organic Farmers & Growers C.I.C.”,

„Organic Farmers & Growers (Scotland) Ltd”,

„Organic Food Federation”,

„Quality Welsh Food Certification Ltd ”

„Soil Association Certification Limited”

– zostały uznane, zgodnie z art. 33 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 834/2007, jako jednostki certyfikujące właściwe do przeprowadzania kontroli i wydawania certyfikatów w Wielkiej Brytanii, będącej państwem trzecim. Uznanie to obowiązuje od zakończenia okresu przejściowego, tj. od 1 stycznia 2021 r.

Świadectwo kontroli Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania wprowadziła od 1 lipca 2021 r. obowiązek, aby unijne produkty ekologiczne były eksportowane do Wielkiej Brytanii wraz z brytyjskim świadectwem kontroli.

Materiały

Świadectwo kontroli – dokument oryginalny
Zał​_1.docx 0.02MB
Świadectwo kontroli w języku polskim – wersja przetłumaczona
Zał​_2.docx 0.02MB
Instrukcja wypełniania świadectwa kontroli – dokument oryginalny
Zał​_3.pdf 0.21MB
Instrukcja wypełniania świadectwa kontroli w języku polskim – wersja przetłumaczona
Zał​_4.pdf 0.22MB

Świadectwo kontroli Unii Europejskiej

Od 1 stycznia 2021 r. wszystkie produkty ekologiczne pochodzące z Wielkiej Brytanii wprowadzane do obrotu na rynek UE muszą posiadać ważne i obowiązujące świadectwo kontroli obsługiwane za pośrednictwem unijnego systemu TRACES. W celu uzyskania szczegółowych informacji, należy skontaktować się z upoważnioną jednostką certyfikującą.

Import i eksport żywności ekologicznej między Irlandią Północną a UE

Handel produktami ekologicznymi między Irlandią Północną a Unią Europejską jest kontynuowany jak dotychczas.

Ciągłość przepływu towarów wprowadzonych do obrotu przed 2021 r.

Zasady przepływu towarów, które zostały legalnie wprowadzone do obrotu w Unii Europejskiej lub w Zjednoczonym Królestwie przed zakończeniem okresu przejściowego, zostały uregulowane w art. 41 Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej.

Dodatkowe dokumenty udostępnione przez Wielką Brytanie w sprawie handlu produktami ekologicznymi:

Materiały

Wytyczne: Przywóz produktów ekologicznych z krajów trzecich do Wielkiej Brytanii pod koniec okresu przejściowego – dokument oryginalny
Zał​_5.pdf 0.22MB
Wytyczne: Przywóz produktów ekologicznych z krajów trzecich do Wielkiej Brytanii pod koniec okresu przejściowego w języku polskim – wersja przetłumaczona
Zał​_6.pdf 0.22MB
Najczęściej zadawane pytania: Przywóz produktów rolnictwa ekologicznego do Wielkiej Brytanii – dokument oryginalny
Zał​_7.pdf 0.21MB
Najczęściej zadawane pytania: Przywóz produktów rolnictwa ekologicznego do Wielkiej Brytanii w języku polskim – wersja przetłumaczona
Zał​_8.pdf 0.23MB

Źródło: gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

J. K. Ardanowski: Dzięki mojej decyzji pieniądze dostali polscy sadownicy…

Dofinansowanie na zakup komputera dla dziecka rolnika – PROGRAM DO ZMIANY?!?