James Dyson rewolucjonizuje brytyjską uprawę truskawek
77-letni brytyjski wynalazca słynnych odkurzaczy bezworkowych, James Dyson, wraz ze swoją firmą Dyson Farming, wkracza w nowoczesną uprawę truskawek, obiecując rewolucję w brytyjskim sektorze ogrodniczym.
Dyson Farming – od upraw polowych do truskawek
Firma Dyson Farming, założona w 2013 roku dzięki inwestycji o wartości 140 milionów funtów (169,50 miliona euro), zarządza obecnie imponującym areałem 14 570 hektarów gruntów rolnych. Dotychczas firma z sukcesem zajmowała się produkcją pszenicy, jęczmienia browarnego, nasion oleistych, grochu i ziemniaków, plasując się w czołówce pięciu największych brytyjskich producentów tych upraw. W 2023 roku firma odnotowała zysk w wysokości 5,2 mln funtów.
Ambitne plany dotyczące uprawy truskawek
Teraz Dyson Farming stawia sobie nowy, ambitny cel: produkcję 1250 ton truskawek rocznie, z zamiarem stałego zaopatrywania supermarketów w Wielkiej Brytanii. Aby osiągnąć ten cel, firma zamierza wykorzystać zaawansowane technologie, czerpiąc z doświadczenia zdobytego przy projektowaniu sprzętu gospodarstwa domowego. Uprawa truskawek będzie w dużej mierze oparta na robotach i inteligentnych rozwiązaniach cyfrowych.
Technologia w służbie rolnictwa
Zgodnie z informacjami, zbiory truskawek w gigantycznej szklarni o długości 760 metrów będą przeprowadzane przez roboty wyposażone w zaawansowane czujniki. Szklarnia pomieści 1456 rzędów nadziemnych konstrukcji z 1,225 miliona sadzonek truskawek. Co istotne, produkcja truskawek ma trwać od listopada do marca, a więc poza tradycyjnym sezonem.
Motywacja Dysona
„Powinniśmy produkować własną żywność, nie powinniśmy jej importować. Jest to dla mnie niezwykle ważne, nie możemy się poddawać” – tłumaczy James Dyson, podkreślając wagę samowystarczalności żywnościowej Wielkiej Brytanii.
Inicjatywa Jamesa Dysona i jego firmy Dyson Farming to innowacyjne podejście do rolnictwa, łączące tradycję z najnowocześniejszymi technologiami. Wykorzystanie robotyki i inteligentnych systemów w uprawie truskawek może zrewolucjonizować ten sektor, zwiększając efektywność produkcji i uniezależniając Wielką Brytanię od importu. Projekt ten pokazuje, jak innowacje, znane z innych branż, mogą być z powodzeniem adaptowane w rolnictwie, otwierając nowe możliwości dla zrównoważonej i efektywnej produkcji żywności.