w ,

Biostymulacja i ochrona truskawek – komunikat jagodowy Agrosimex

Zapraszamy do zapoznania się z Komunikatem Jagodowym, w którym specjaliści przedstawiają najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne w tym sezonie.

Wczesne kwitnienie w 2024 roku

Ze względu na łagodną zimę i ciepły początek wiosny, truskawki zakwitły w tym roku wyjątkowo wcześnie. Kwitnienie to kluczowy etap w rozwoju roślin, dlatego ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią pielęgnację w tym czasie.

Lustracja plantacji po zimie

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek zabiegów należy dokładnie obejrzeć plantację i ocenić stan roślin. Należy zwrócić uwagę na uszkodzenia mrozowe, objawy chorób i szkodników.

Biostymulacja roślin

Biostymulacja to zabieg, który ma na celu pobudzenie wzrostu i rozwoju roślin. W przypadku truskawek zaleca się stosowanie biostymulatorów na bazie kwasów huminowych i alg morskich.

Fertygacja

Fertygacja to metoda nawożenia dolistnego, która polega na rozprowadzaniu roztworu nawozowego za pomocą systemu nawigacyjnego. Jest to bardzo efektywna metoda nawożenia truskawek, ponieważ pozwala na szybkie dostarczenie składników odżywczych do roślin.

Zalecana lustracja pod kątem szkodników

Wraz z nadejściem ciepłych dni pojawiają się pierwsze szkodniki truskawek, takie jak przędziorki, mszyce i kwieciaki. Należy regularnie lustrać plantację i w razie potrzeby stosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Pierwsze zabiegi na przędziorki

Przędziorki to jedne z najgroźniejszych szkodników truskawek. W celu ich zwalczania zaleca się stosowanie insektycydów takich jak Nissorun Strong 250 SC lub Ortus 05 SC.

Zwalczanie roztocza truskawkowca

Roztocz truskawkowiec to szkodnik, który powoduje deformacje liści i owoców truskawek. W celu jego zwalczania zaleca się stosowanie insektycydów takich jak Movento 100 SC lub Koromite 10 EC.

Co na mszyce i kwieciaki

Mszyce i kwieciaki to szkodniki, które wysysają soki z roślin i powodują osłabienie ich wzrostu. W celu ich zwalczania zaleca się stosowanie insektycydów takich jak Mospilan 20 SP lub Kobe 20 SP.

Ochrona przed chorobami bakteryjnymi

Truskawki są narażone na wiele chorób bakteryjnych, takich jak plamistość bakteryjna liści i owoców. W celu ochrony przed tymi chorobami zaleca się stosowanie fungicydów miedziowych.

Ochrona przed mączniakiem

Mączniak to choroba grzybowa, która powoduje białe plamy na liściach i owocach truskawek. W celu ochrony przed mączniakiem zaleca się stosowanie fungicydów takich jak Zato 50 WG lub Discus 500 WG.

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu:

UDOSTĘPNIJ

Temperatury mogą spadać przy gruncie nawet do ok. -6 st. C.

Polskie borówki brylują na zagranicznych targach