w

Bagaże pełne nielegalnych pestycydów

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili kolejne nielegalne środki ochrony roślin. Chemikalia niewiadomego pochodzenia próbowano przemycić przez przejścia graniczne w Medyce i Budomierzu.

Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Medyce kontrolowali wjeżdżający do Polski autokar. Podczas sprawdzania luku bagażowego ich uwagę zwróciły bagaże kierowcy. Znajdowało się w nich 96 opakowań środków ochrony roślin o łącznej wadze 24 kg. Towar nie został zgłoszony do kontroli. Kierowca nie posiadał także odpowiednich dokumentów, które wymagane są przy przewozie przez granicę tego rodzaju towarów. KAS wszczęła przeciwko kierowcy postępowanie karne skarbowe. Na poczet grożącej kary zabezpieczono 4 tys. złotych.

Na nielegalnym transporcie środków ochrony roślin przyłapany został także ob. Ukrainy przekraczający polsko- ukraińską granicę w Budomierzu. W jego bagażu funkcjonariusze KAS wykryli 14 litrów i blisko 3 kg niezgłoszonych do kontroli chemikaliów. Nielegalny transport przez granicę środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia zakończył się dla mężczyzny wszczęciem postępowania karnego skarbowego i wpłatą 2 tys. złotych na poczet grożącej kary grzywny.

Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega przed kupowaniem i stosowaniem środków niewiadomego pochodzenia, pochodzących z nielegalnych źródeł. Wprowadzenie do obrotu nierejestrowanych i niedopuszczonych środków ochrony roślin może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska, a w konsekwencji dla życia i zdrowia ludzi. Są to preparaty o nieznanym składzie i działaniu. Stosowanie takich środków to ryzyko obniżonej skuteczności zabiegu, gorszej jakości plonu, zniszczenia plantacji a także skażenia środowiska.

Oryginalne środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu, można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim.

Od początku roku podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 300 kg/litrów środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia.

Źródło info i fot.: www.podkarpackie.kas.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Adiuwanty silikonowe a poprawa skuteczności środków ochrony roślin i nawozów dolistnych

Polska na trzecim miejscu w produkcji owoców w UE!