w ,

Aktualne zalecenia sadownicze – Grzegorz Jurkowski, ŚODR w Modliszewicach

Od kilku tygodni trwają już intensywne zbiory owoców z naszych upraw między innymi czereśni, porzeczki czarnej i kolorowej, moreli oraz maliny. W stosunku do poprzednich lat zbiory owoców wiśni rozpoczęły się wcześniej. Zbiory te trwają dość krótko ale intensywnie, dlatego nastąpiło skumulowanie prac w naszych sadach.

W sadach jabłoniowych kontynuujemy ochronę przed parchem jabłoni, chroniąc nasze owoce przed infekcjami wtórnymi. Zmienna aura sprzyja dobrym warunkom do rozwoju infekcji. Ochronę opieramy na preparatach o działaniu kontaktowym, na przykład Kaptanie (Captan 80 WDG, Lekaro 80WG, Malwin 80WDG). Można również zastosować środki, które zawierają mieszankę dwóch składników, ma przykład Kadi 72,5 WG, Kapduo 72,5 WG, Shavit gold 72,5 WG, które jednocześnie zabezpieczą drzewa i owoce przed mączniakiem jabłoni. W ostatnim czasie występuje duże zagrożenie ze strony mączniaka jabłoni, któremu sprzyja pogoda. Ze strony szkodników nadal duże zagrożenie stwarza owocówka jabłkóweczka, której loty motyli trwają i nie wykazują tendencji do zakończenia. W takiej sytuacji należy szczelnie kontynuować ochronę za pomocą środków, na przykład Affirm 095 SG, Coragen 200SC, Delegate, zwalczą one również zwójki liściowe. Prowadzimy lustrację sadów pod względem występowania kolonii mszyc, bawełnicy korówki, przędziorków. W przypadku zaobserwowania występowania możemy zastosować preparaty – na przykład Sekil 20SP, Mospilan 20 SP, Emulpar 940EC, Siltac EC, natomiast na przędziorka – na przykład Ortus 05SC, Xapiro 05SC. W kwestii nawożenia dolistnego prowadzimy intensywne dokarmianie wapniem – na przykład Calcium, Wapnowit, ASX CaTS.

W uprawie grusz zmienna aura sprzyja rozwojowi miodówek gruszowych i zarazie ogniowej. W przypadku zarazy ogniowej wszystkie aparaty do odczytu wskazują bardzo duże zagrożenie. Dokładnie lustrujemy kwatery grusz pod względem złożenia jaj, gdy zauważymy je w kątach liści, należy wykonać zabieg preparatami – na przykład Delegate, Next Pro, Abamax 018EC. W przypadku zarazy ogniowej zapobiegawczo możemy zastosować preparaty – na przykład Luna Care 73,6 WG, Cuperdem, Viflo miedź.

W sadach śliwowych sytuacja jest zróżnicowana. Rozpoczęły się zbiory odmian wczesnych, więc w tych kwaterach skupiamy się na zbiorach. W kwaterach odmian średniopóźnych i późnych prowadzimy ochronę przeciw brunatnej zgniliźnie i owocówce śliwkóweczce. Do ochrony przeciw brunatnej zgniliźnie stosujemy preparaty – na przykład Signum 33WG, Switch 62,5WG, Tobias-Pro 250EW. Natomiast na owocówkę śliwkóweczkę (zaobserwowano intensywne obloty) można zastosować na przykład Affirm 095SG, Coragen 200SC, Exirel 200SE.

W celu zastosowania innych preparatów ochrony roślin z podanych grup chemicznych należy zapoznać się z aktualnym programem ochrony roślin lub skontaktować się z naszym doradcą.

Pamiętaj: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

autor: Grzegorz Jurkowski

źródło: ŚODR w Modliszewicach

UDOSTĘPNIJ

Pielęgnacja plantacji porzeczki po zbiorach

Ceny wiśni PW rosną! Sprawdź ceny na skupie w dniu 18 lipca 2024r.