w , ,

Aktualne zalecenia ochrony sadów gruszowych i jabłoniowych – Tomasz Gaspasrki

Tomasz Gasparski z firmy Bayer informuje sadowników o kluczowych aspektach ochrony sadów w aktualnym okresie przedkwitnieniowym oraz na czas kwitnienia. Ekspert podkreśla, że obecny moment jest decydujący dla wielu zabiegów, które zapewnią zdrowie i dobrą kondycję drzew owocowych. Tomasz Gasparski zauważa, że różnice w wegetacji między południem Polski a Mazowszem praktycznie się zminimalizowały do jednego, dwóch dni. Ekspert przypomina, że oprócz ochrony przed parchem, nie należy zapominać o mączniaku, który stanowi duże zagrożenie dla sadów jabłoniowych.

Zapraszamy do czytania artykułu niżej oraz oglądania komunikatu dotyczącego gruszy i jabłoni:

Sad gruszowy

Zwalczanie miodówki gruszowej

Jak zauważa Tomasz Gasparski z firmy Bayer, sady gruszowe w rejonie Grójca właśnie rozpoczynają kwitnienie. To ostatnia chwila na lustrację kwater pod kątem obecności miodówki gruszowej. Jeżeli dotychczas nie wykonano żadnego zabiegu, teraz jest odpowiedni czas na zastosowanie produktu Sivanto Prime w dawce 0,9 l/ha. Ważne jest, aby pamiętać, że Sivanto Prime w tej dawce stosuje się tylko raz na dwa lata. Decydując się na zabieg przed kwitnieniem, eliminuje się możliwość jego wykonania po kwitnieniu. W przypadku wykonania już zabiegu zwalczającego  i stwierdzenia braku larw, ze zwalczaniem warto poczekać do okresu po przekwitnięciu.

Ochrona przed zarazą ogniową i rakiem bakteryjnym

Początek kwitnienia to newralgiczny moment w ochronie sadów gruszowych przed chorobami bakteryjnymi – zarazą ogniową (Erwinia amylovora) oraz rakiem bakteryjnym (Pseudomonas syringae). Dostępne są produkty miedziowe, jednak należy pamiętać o  możliwym ryzyku wystąpienia fitotoksyczności po zastosowaniu niektórych z nich w określonych warunkach pogodowych. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie produktu Luna Care w dawce 3 kg/ha, gdzie 1 kg przypada na każdy metr wysokości korony. W omawianym sadzie zabieg Luna Care został wykonany dwa dni temu, a kolejne planowane są w trakcie kwitnienia.

Zasady mieszania środków ochrony roślin

Tomasz Gasparski z firmy Bayer zwraca uwagę na techniczną kwestię mieszania środków ochrony roślin. Przygotowując mieszaninę wieloskładnikową, należy pamiętać o kolejności dodawania poszczególnych formulacji: najpierw granulowane i proszkowe, następnie płynne (SC, SE, SL, EC), a na końcu mikroelementy. W przypadku stosowania Luna Care, produkt ten dodaje się do zbiornika jako pierwszy, a następnie pozostałe składniki. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy Luna Care mieszany jest z produktem o formulacji SC – wówczas najpierw przygotowuje się mieszaninę produktu SC, a dopiero potem dodaje się Luna Care.

Monitorowanie chorób bakteryjnych

W okresie kwitnienia istotne jest monitorowanie modeli chorobowych wskazujących na zagrożenie ze strony bakterii Pseudomonas i Erwinia. Przy stosowaniu Luna Care, zabiegi przeciwko chorobom bakteryjnym można uzupełnić produktami miedziowymi oraz biologicznymi, takimi jak Serenade ASO lub Rhapsody. Najlepsze efekty przy użyciu Serenade ASO i Rhapsody uzyskuje się poprzez blokowe stosowanie tych produktów co 5 dni, z możliwością wykonania do czterech zabiegów w sezonie.

Ochrona przed parchem, mączniakiem i szarą pleśnią

Czas kwitnienia to również kluczowy moment na ochronę przed parchem i szarą pleśnią. W tym celu rekomendowane jest stosowanie produktów wieloskładnikowych, takich jak znany na rynku Luna Experience w dawce 0,75 l/ha, stosowany raz w sezonie. Największe korzyści z jego zastosowania obserwuje się właśnie w okresie kwitnienia.

Sad jabłoniowy

Lustracja sadów pod kątem mszyc

Obecnie sadownicy powinni skupić się na lustracji sadów pod kątem obecności mszyc. To dobry moment, aby ocenić, czy konieczny jest zabieg zwalczający. W przypadku stwierdzenia potrzeby interwencji, można zastosować  produkty oparte o s.a. flonikamid lub produkt Sivanto Prime. Warto pamiętać, że w ciągu roku Sivanto Prime można zastosować w dwóch dawkach: przedkwitnieniowej (0,4 l/ha – tylko dla mszyc) lub po kwitnieniu (0,9 l/ha) w przypadku zwalczania mszyc, owocnic i miodówki jabłoniowej. Ekspert podkreśla, że w wielu sadach obserwuje się pierwsze rozwijające się kolonie mszyc, co stanowi sygnał do natychmiastowego działania, aby uniknąć poważnego zagrożenia w czasie kwitnienia.

Ochrona przed chorobami grzybowymi przed i w czasie kwitnienia

Przed kwitnieniem zwykle wystarczająca  jest ochrona z wykorzystaniem s.a. ditianon. Jednak w okresie kwitnienia, który prawdopodobnie nastąpi w przyszłym tygodniu, konieczne jest sięgnięcie po inne rozwiązania. Zalecane jest stosowanie anilinopirymidyn w mieszaninie z produktem kontaktowym lub gotowych kompozycji środków układowych. W okresie kwitnienia dobrym rozwiązaniem jest dwuskładnikowy produkt Luna Experience, zawierający fluopyram i tebukonazol, dedykowany do ochrony przed parchem, mączniakiem i szarą pleśnią.

Ochrona przed mączniakiem jabłoni

Ekspert przypomina, że oprócz ochrony przed parchem, nie należy zapominać o mączniaku, który stanowi duże zagrożenie dla sadów jabłoniowych. W warunkach wilgotnych idealnie rozwija się parch, natomiast słoneczna pogoda, prognozowana na najbliższy tydzień, będzie sprzyjać rozwojowi mączniaka prawdziwego jabłoni.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć szczególną uwagę na stosowane zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i symbole ostrzegawcze umieszczone w etykietach oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

UDOSTĘPNIJ

Czereśnie pod znakiem zapytania. Co przyniesie ten sezon?

Kluczowy zabieg wapniem w okresie kwitnienia: Sadownicy stawiają na CaTs.