w ,

Aktualne spojrzenie na cięcie gruszy i jabłoni – Jos de Wit (Fruitconsult)

 

Aktualne spojrzenie na cięcie grusz i jabłoni Jos de Wit Fruitconsult (Holandia)

Podczas tegorocznych targów Sadownictwa i Warzywnictwa 2019 prowadzący wykład Jos de Wit, zwrócił uwagę na  czym należy się skupić aktualnie przy cięciu jabłoni i gruszy. Przede wszystkim na przestrzeni czasu zmieniła się rozstawa nasadzeń tzw. obecnie mamy „nowe systemy nasadzeń”, które wymusiły na nas zmianę w cięciu naszych sadów. Jeśli koncentrujemy się na nowoczesnym systemie sadzenia należy skupić się przede wszystkim na krótkopędach.

Kiedyś sadownicy skupiali się na produkcji jabłek a nie pędów, wycinając grube gałęzie powodujemy wzrost do drzewa góry co nie jest korzystne dla nasadzeń. Zaobserwowaliśmy również, że pędy wiszące  powodują przemienność jabłoni.

Czy pozbywać się wiszących pędów? Czy cięcie na „KLIK” przynosi zalety? Czy należy usuwać pędy wiszące? Czy usuwanie rozgałęzień przynosi korzyści dla przewodnika?

Jos  de Wit sugeruje aby po posadzeniu nie ciąć młodych nasadzeń aby poczekać rok, natomiast w jabłoniach kilku (kilkunastuletnich) o grubych i długich pędach usuwamy tylko końcówki,  w cienkich pędach o wielu pąkach kwiatowych można pozwolić sobie na dłuższe skracanie (połowa).

Więcej na temat wykładu i aktualności w cięciu jabłoni i gruszy:

Więcej na temat cięcia „na czop”, „KLIK”, gruszy,  :

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

TSW 2019 (targi sadownictwa i warzywnictwa) VIDEO SHOW

Produkcja rośnie, koszty rosną?! Czy sadownictwo jest opłacalne?!