Rozpoczęły się kontrole w zakresie płatności bezpośrednich. Przeprowadzane są wizytacje terenowe w celu potwierdzenia danych zawartych we wniosku, dotyczącym płatności bezpośrednich oraz obszarowych, złożonym przez beneficjentów w systemie eWniosekPlus. Rolnicy, którzy zobowiązali się do przestrzegania praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt oraz zwalczania oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe (deklaracja we wniosku tzw. ekoschematów), proszeni są o dostarczenie drogą elektroniczną uzupełnionego rejestru zabiegów agrotechnicznych.
Przy których ekoschematach wymagany jest rejestr i jakie informacje muszą być w nim zawarte?
To, czy rolnik musi prowadzić rejestr zabiegów, czy też nie, jest zależne od tego, z jakiego ekoschematu w danym roku skorzysta. Rejestr zabiegów agrotechnicznych zobowiązani są prowadzić rolnicy, którzy ubiegają się o płatności w ramach ekoschematów:
- Międzyplony ozime / wsiewki śródplonowe – rejestr dotyczy tylko wsiewek – data siewu wsiewki, data zbioru rośliny głównej, data likwidacji wsiewki, data siewu kolejnej rośliny uprawnej.
- Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia w wariancie podstawowym oraz w wariancie z wapnowaniem — wszystkie zabiegi związane z nawożeniem roślin.
- Uproszczone systemy uprawy — wszystkie zabiegi agrotechniczne w gospodarstwie od 1 stycznia do 31 grudnia.
- Wymieszanie słomy z glebą — data zbioru rośliny głównej, data wymieszania słomy z glebą.
- Biologiczna ochrona upraw — wszystkie zabiegi związane z ochroną roślin.
- Integrowana Produkcja Roślin — prowadzony jest dziennik Integrowanej produkcji zgodnie z wymogami rozporządzenia i jednostki certyfikującej.
Wypełnianie rejestru w danym roku należy rozpocząć w dniu wykonania pierwszego zabiegu wynikającego z realizacji ekoschematu. Wpisów należy dokonywać na bieżąco oraz chronologicznie od wykonania danej czynności agrotechnicznej lub zastosowania nawozów. W celu zwiększenia czytelności rejestru, zaleca się prowadzenie zapisów dotyczących poszczególnych działek rolnych na odrębnych stronach.
Sylwia Nocoń
Źródło: strona internetowa ARiMR