W najnowszym rankingu portalu kulinarnego Taste Atlas, który rozsławia tradycyjne potrawy i produkty z całego świata, polskie jabłka zajęły czołowe miejsca! Nasze rodzime odmiany, Grójeckie i Łąckie, znalazły się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu, ustępując jedynie greckiej odmianie.
Jabłka grójeckie to 40 różnych odmian jabłek, które mają o 5% wyższy poziom kwasowości niż średnia dla każdej konkretnej odmiany, z których wszystkie są uprawiane i zbierane w województwach mazowieckim i łódzkim w Polsce, gdzie piaszczysto-gliniasta gleba i łagodny, zbliżony do kontynentalnego klimat korzystnie wpływają na uprawę jabłek oraz ich kolor, wielkość i specyficzny miąższ.
Dlatego region ten jest czule nazywany „największym sadem Europy”, gdzie jabłka uprawiane są od średniowiecza. Jabłka mają rumieniec większy od średniej o około 5%, a czerwony rumieniec dowodzi wyższej zawartości antocyjanów i karotenoidów pod skórką.
Jabłka łąckie to 15 różnych odmian jabłek produkowanych w gminach Lacko, Podegrodzie, Stary Sącz i Łukowica w województwie małopolskim w Polsce. Obszar ten charakteryzuje się łagodnym klimatem i zwartymi glebami, które korzystnie wpływają na uprawę jabłek w regionie.
Jabłka charakteryzują się rumieńcem znacznie intensywniejszym niż przeciętny dla jakiejkolwiek odmiany jabłek i ich jędrną konsystencją. Ich smak jest charakterystyczny, intensywny, aromatyczny i cierpki, bardzo kwaśny i kwaśny, dlatego jabłka Lackie są znane z tak zwanego smaku „zielonej góry”.
Jabłka cieszą się bardzo dobrą renomą od XIII wieku. Są tak popularne w regionie, że odbywa się tam nawet Święto Kwitnącej Jabłoni, odbywające się co roku w maju od 1947 roku do dziś, na którym znajdują się stragany i wystawy z owocami i przysmakami kulinarnymi.
Skosztuj jabłek samych, jako przekąski lub przygotuj galaretkę miodową z jabłek Lackie i polskiego miodu.