Stawki pomocy dla poszkodowanych sadowników niższe od oczekiwań
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zakończyła już przyjmowanie wniosków o pomoc dla producentów owoców, którzy ucierpieli w wyniku wiosennych przymrozków i gradobiciów. Jak podaje Agrobiznes z 25 października, do podziału jest 111 milionów euro, czyli nieco mniej niż pół miliarda złotych.
Mimo że dokładne kwoty wypłat dla poszczególnych beneficjentów nie są jeszcze znane, to już teraz wiadomo, że stawki pomocy będą niższe niż pierwotnie zakładano. Przyczyną jest duża liczba złożonych wniosków – aż 36 tysięcy. Oznacza to, że środki unijne, które zostały przeznaczone na wsparcie poszkodowanych sadowników, muszą zostać rozdzielone na większą liczbę beneficjentów.
Co to oznacza dla sadowników?
Niższe stawki pomocy oznaczają, że sadownicy otrzymają mniejsze wsparcie finansowe na odbudowę swoich upraw. Dla wielu producentów, którzy ponieśli znaczne straty w wyniku przymrozków i gradobiciów, może to stanowić poważny problem.
Z naszych wstępnych analiz wynika, że te pieniądze które są dostępne nie pozwolą na wypłacenie rolnikom płatności w takiej wysokości jakie przewiduje rozporządzenie. Przy zastosowaniu współczynnika korygującego każdy rolnik, który składał wniosek i spełni wszystkie warunki płatność orzyma – informuje Jolanta Dobiesz dr. Departamentu Płatności Bezpośrednich w ARiMR.
Lada dzień rozpocznie się przyjmowanie wniosków o pomoc krajową od rolników poszkodowanych przez grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne i huragan. W tym przypadku terminem, którego nie wolno przegapić jest 15 listopada. Jest to także ostatni dzień ubiegania się o pomoc powodziową.
Dokumenty można wysyłać tylko przez Platformę Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Gospodarstwa z terenów dotkniętych powodzią, czy wiosennymi przymrozkami są pierwsze na liście do wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich oraz obszarowych. W sumie otrzymało je już blisko pięćset tysięcy rolników a kwota przelewów zbliża się do czterech miliardów złotych.
źródło: agrobiznes.tvp.pl