W najbliższych latach nastąpią zmiany dotyczące dopuszczenia środka ochrony roślin kaptan.Do tej pory decyzje zapadały na poziomie europejskim. Jednakże, co to oznacza dla poszczególnych krajów i kiedy wejdą w życie nowe przepisy, wciąż nie jest jasne. NFO stara się utrzymać dopuszczenie kaptanu.
W 2020 roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował raport, z którego wynika, że stosowanie kaptanu w uprawach polowych nie spełnia aktualnych kryteriów dopuszczenia. NFO, wraz z innymi organizacjami, próbowała przekonać do przeprowadzenia dodatkowych badań, aby utrzymać możliwość stosowania kaptanu.
W lipcu 2023 roku podjęto decyzję, że kaptan będzie mógł być stosowany w uprawach owocowych jeszcze przez 15 lat, ale przy bardzo restrykcyjnych warunkach. Stosowanie podczas kwitnienia będzie zabronione, konieczne będzie stosowanie środków redukujących znoszenie i dawki będą musiały być zmniejszone o połowę.
Po tej decyzji Komisja Europejska zorganizuje spotkanie z krajowymi organami odpowiedzialnymi za dopuszczenie środków ochrony roślin, aby ujednolicić interpretację nowych przepisów.
Oczekuje się, że holenderski organ (Ctgb) podejmie ostateczną decyzję dotyczącą dopuszczenia kaptanu w ciągu najbliższych 1-2 lat. Decyzja ta może oznaczać całkowity zakaz lub bardzo duże ograniczenia w stosowaniu tego środka.
Nie tylko NFO interesuje się tematem kaptanu. Organizacje ekologiczne, takie jak Pesticide Action Network (PAN) Netherlands, domagają się całkowitego zakazu stosowania.
Sytuacja w Holandii jest szczególnie złożona, ponieważ ten kraj ma obecnie jedne z najbardziej liberalnych przepisów dotyczących stosowania kaptanu.
źródło: www.nfofruit.nl