Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała dziś do wprowadzenia nowego narzędzia finansowego do nagradzania praktyk mających na celu ochronę przyrody.
Rolnicy mają być kluczowymi beneficjentami planów Ursuli von der Leyen, która po roku protestów i niedawnym zakończeniu „strategicznego dialogu” z zainteresowanymi stronami ma w najbliższych miesiącach przedstawić wizję nowej KE dla europejskiego rolnictwa.
– Potrzebujemy nowych narzędzi finansowych, aby zrekompensować rolnikom dodatkowe koszty związane ze zrównoważonym rozwojem i wynagrodzić ich za dbanie o ziemię, wodę i powietrze – powiedziała na konferencji w Monachium.
– Czas zacząć nagradzać tych, którzy służą naszej planecie – dodała.
Niemiecka polityk wskazała na potrzebę wprowadzenia „skutecznego systemu nagród i zachęt” dla rolników. Zostanie to połączone z „kredytami przyrodniczymi”, aby „stworzyć rynek dla odbudowy naszej planety”.
Firmy, które czerpią korzyści z przyrody – na przykład wykorzystując wodę źródlaną – powinny płacić lokalnym społecznościom za utrzymanie ich w nienaruszonym stanie, uważa von der Leyen.
– Wiemy, że przy odpowiednich standardach może to zadziałać, ponieważ robiliśmy to już wcześniej. Tutaj, w Europie, mamy już niezwykle skuteczny rynek emisji dwutlenku węgla – podkreśliła, odnosząc się do unijnego systemu ETS, który tylko w ubiegłym roku zapewnił zmniejszenie emisji z energetyki i przemysłu o 15 proc.
Dzięki ETS Unia „zebrała również 180 mld euro, które zostały ponownie zainwestowane w projekty klimatyczne i innowacje” – powiedziała von der Leyen, dodając, że „tak samo powinno się zrobić w przypadku kredytów przyrodniczych”.
– Intensywnie współpracujemy z państwami członkowskimi w celu opracowania pierwszych projektów pilotażowych wspierających ten proces – podsumowała.
Chociaż von der Leyen przedstawiła jako przykład unijny systemem handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, to odniosła się jedynie do kredytów na ochronę elementów przyrody, w tym różnorodności biologicznej, czystego powietrza i wody.
Uczestnicy strategicznego dialogu stwierdzili jednak, że handel uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla nie jest rozwiązaniem dla rolnictwa ani krótko-, ani nawet średnioterminowym.
źródło: https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/ue-von-der-leyen-chce-nagradzac-rolnikow-ktorzy-sluza-planecie/