Produkcję owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych oceniono wstępnie na 501 tys. t, tj. o ok. 11% mniej niż w roku poprzednim. Okres zimy większość plantacji krzewów owocowych w kraju przetrwała w dobrej kondycji, bez istotnych strat mrozowych. Wysokie temperatury powietrza na początku okresu wegetacyjnego doprowadziły do przyspieszenia rozwoju fizjologicznego roślin. Z powodu przymrozków w kwietniu doszło do licznych uszkodzeń kwiatów oraz zawiązków owoców. Mała była również intensywność oblotów zapylaczy. Czynnikiem wpływającym na ograniczenie plonowania w bieżącym roku był utrzymujący się deficyt opadów w wielu regionach kraju. Korzystne warunki pogodowe w czerwcu i lipcu, nie wpłynęły istotnie na poprawę kondycji gatunków znajdujących się w pełni owocowania, lecz sprzyjały rozwojowi chorób grzybowych.
W 2024 roku kontynuowana była tendencja spadkowa w powierzchni upraw truskawek. Produkcja tych owoców zmniejszyła się o około 12%, osiągając poziom 159 tys. ton. Głównymi przyczynami były malejący popyt zgłaszany przez zakłady przetwórcze oraz pogorszenie jakości zbieranych owoców, co skróciło okres podaży.
Producenci malin również napotkali trudności. Niskie ceny skupu owoców zmusiły plantatorów do ograniczenia zabiegów agrotechnicznych, co wpłynęło na kondycję roślin. W efekcie zbiory malin spadły o około 14%, osiągając 83 tys. ton.
Produkcja porzeczek, zarówno czarnych, jak i kolorowych, została oszacowana na 108,9 tys. ton, co stanowi spadek o około 16% w porównaniu do roku poprzedniego. Szczególnie dotknięte były porzeczki czarne, których zbiory zmniejszyły się o 18%, osiągając poziom 75 tys. ton.
Wchodzące w okres pełni owocowania plantacje przyczynią się do wzrostu produkcji borówki wysokiej do 62,8 tys. t (tj. o ok. 1% więcej niż w 2023 r.).
Zbiory aronii zmniejszyły się o ponad 12%, osiągając poziom 47 tys. ton.
Produkcja agrestu spadła o 13%, do 7,2 tys. ton. Inne owoce z krzewów owocowych i plantacji jagodowych odnotowały spadek o 10%, osiągając 33 tys. ton. Szczególnie dotknięte były jagoda kamczacka i orzechy laskowe.
źródło: GUS