Kluczem do sukcesu jest rozumienie roli warzyw i owoców. Nie są one urozmaiceniem. Powinny stanowić połowę tego co jemy. Skala wyzwań jest olbrzymia. Producenci warzyw i owoców wspierają wysiłki diabetologów, dietetyków i edukatorów – mówi Witold Boguta z Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Warto zacząć od najmłodszych lat. Dzieci będą jadły warzywa i owoce jeżeli będą jedli je rodzice. Przykład musi iść z góry. To rola szkół, nauczycieli, także naszych studentów. Płynie od nas wspólny apel: doceńmy nasze warzywa i owoce. Wszyscy bądźmy dobrym wzorem do naśladowania zachęca dr inż. Beata Sińska z Zakładu Żywienia Człowieka WUM.
Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) średnio co trzecia osoba na świecie ma stan przedcukrzycowy, co dziesiąta choruję na cukrzycę, z czego połowa nie jest tego świadoma. 100 lat od odkrycia insuliny chorych jest coraz więcej. Narosło wiele mitów. …
Nasza dieta powinna obfitować w warzywa i owoce. U pacjentów zdrowych pełni funkcję profilaktyczną przed rozwojem cukrzycę typu 2. Warto pamiętać i promować to, że te warzywa stanowią bazę bardzo ważnych składników, które mogą zmniejszać glikemię poposiłkową. Do nich należy błonnik pokarmowy oraz ogromna ilość polifenoli.
Polifenole to niedoceniane super związki o wielokierunkowym działaniu. Wspierają także gospodarkę hormonalną i działają prebiotycznie. Chronią nasze serce i naczynia krwionośne. Działają przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i przeciwnowotworowo.
Warzywa i owoce powinny znaleźć się na talerzu w każdym posiłku, rozpoczynając od śniadania. Nie może być to plaster pomidora czy kawałek papryki, tylko porządna porcja przynajmniej 100-150 g. W przypadku pacjentów z cukrzycą owoce powinny być spożywane z posiłkiem, ewentualnie z jakimś dodatkiem białkowym lub tłuszczowym. Do produktów mlecznych, np. jogurtu, czy masła orzechowego.
Najważniejsze zalecenie dla pacjentów diabetologicznych to większe spożycie warzyw. Warzywa niskoskrobiowe, różnokolorowe, w każdym posiłku. Najlepiej przed posiłkiem węglowodanowym i jako przekąski. Warzywa skrobiowe mogą być włączone jako dodatek weglowodanowy.
Nie powinniśmy zapominać o owocach, zarówno w przypadku stanu przedcukrzycowego, jak i cukrzycy. Limitujemy ich ilość. Powinny być różnokolorowe. W przypadku pacjentów z cukrzycą lepiej jeść owoce niż pić tylko sok. Możemy wypijać pół szklanki soku, dopełniając wodą. Jest to bardzo dobra porcja polifenoli w diecie pacjenta z cukrzycą.
Powinniśmy zaczynać już od najmłodszych lat. Dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie dojrzewania, powinny zacząć uczyć się jeść pół talerza warzyw i owoców w każdym posiłku. Badania pokazują, że jedzenie dużych ilości polifenoli, w postaci różnych warzyw i owoców, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Zmniejsza również nadwagę i otyłość, która cukrzycy towarzyszy.
Więcej o trendach w materiale Rośnie konsumpcja owoców i warzyw (PAP).