w

Uwaga na barszcz Sosnowskiego!

foto: https://www.sodr.pl/main/aktualnosci/Uwaga-na-barszcz-Sosnowskiego/idn:2439

Barszcz Sosnowskiego jest to parząca, inwazyjna roślina, która występuje w całej Polsce. Można go spotkać w wielu miejscach: na łąkach, polach, przy drogach, a także w ogrodach, parkach czy lasach. Pojawia się też na brzegach rzek, jezior i potoków.

Został sprowadzony do Polski z Kaukazu jako roślina pastewna, jednak ze względu na zawartość substancji toksycznych zrezygnowano z jego uprawy i obecnie w Polsce roślina ta jest objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży.

Barszcz Sosnowskiego charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi. Osiąga wysokość do 4 metrów, a łodyga ma około 10 centymetrów średnicy.

Na łodygach i liściach barszczu Sosnowskiego znajdują się charakterystyczne włoski, które produkują toksyczną substancję. Zetknięcie z nią jest niebezpieczne w upalne dni. W jej soku i olejkach eterycznych występują substancje toksyczne, które pod wpływem działania promieni słonecznych wiążą się ze skórą, powodując oparzenia. Dodatkowo może powodować podrażnienia górnych dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy oraz zapalenie spojówek.

Pierwsza pomoc przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego

Umyj niezwłocznie i dokładnie skórę dużą ilością letniej wody z mydłem. Unikaj słońca przez co najmniej 48 godzin. Jeśli pojawią się objawy oparzeń, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Osoby, które zauważyły barszcz Sosnowskiego, powinny zgłosić to, dzwoniąc na numer alarmowy straży miejskiej bądź gminnej.

Na internetowej mapie występowania barszczu Sosnowskiego pojawiają się w całej Polsce nowe siedliska tej groźnej rośliny. Są one na bieżąco zaznaczane na portalu mapa.barszcz.edu.pl.

autor: Sylwia Bryk

źródło: https://www.sodr.pl/

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sad z Dankowa Dużego najlepszym ekologicznym gospodarstwem w Świętokrzyskim

Aktualne zalecenia sadownicze