w

Jako rząd postaramy się zrobić wszystko, aby pomóc polskiej wsi – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

O pomocy rolnikom mówili w czwartek w gospodarstwie rolnym w Michalinie premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Wierzę w polską wieś, wierzę w polskich rolników. Jako rząd postaramy się zrobić wszystko, aby pomóc polskiej wsi – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przypomniał o zrealizowanych już projektach, zgodnie z obietnicami podczas kampanii wyborczej. Zwrócił uwagę, że już w tym roku gospodarstwa o powierzchni do 30 ha otrzymają płatności obszarowe nieco wyższe od średniej unijnej, a w przyszłym roku dotyczyć to będzie również gospodarstw o powierzchni do 50 ha.

 

Premier zwrócił uwagę, że rząd na bieżąco reaguje na pojawiające się zagrożenia. Tak było m.in. w przypadku obniżek podatku VAT na paliwo, na żywność i na nawozy.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podkreślił znaczenie udzielanej rolnikom pomocy, która de facto jest jednocześnie pomocą kierowaną do konsumentów.

Na dopłaty do zakupionych nawozów przeznaczyliśmy historycznie rekordową wysokość środków finansowych, blisko 4 miliardy złotych – przypomniał szef resortu rolnictwa.

Wicepremier Henryk Kowalczyk podkreślił, że ten wysiłek finansowy rządu jest niezbędny, aby w obecnej, trudnej sytuacji wynikającej z wojny w Ukrainie, nie spadła produkcja żywności. Niebezpieczeństwo takiego spadku związane było z obawą o to, że przy bardzo wysokich cenach nawozów rolnicy zrezygnowaliby z ich stosowania, a to w efekcie obniżyłoby plony.

O dopłaty do nawozów rolnicy złożyli już ponad 300 tysięcy wniosków, a można je jeszcze składać do końca maja – poinformował wicepremier.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział też wdrożenie kolejnych programów wspierających rolników. Jednym z nich będą propozycje wsparcia rozwoju fotowoltaiki na obszarach wiejskich, a kolejnym będzie program dotyczący retencji wodnej. Nowe rozwiązania będą uruchamiane jesienią tego roku.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sadzenie truskawek bez operatora ciągnika – technologia GPS na polu

Sadownicy którzy należą do grup producentów nie mogą wycofać jabłek indywidualnie