Jest taki moment w ciągu całego roku, kiedy Szydłów staje się miejscem szczególnym na mapie całego kraju i całej Europy. To moment kwitnienia śliw, który przypada zazwyczaj na przełom kwietnia i maja. Ta wyjątkowa chwila trwająca około dwóch tygodni, ukazuje niezwykłą urodę miasteczka i jego atrakcyjne pagórkowate położenie. W otoczeniu milionów owocowych kwiatów, na wzgórzu zamkowym ukazuje się nam piękne średniowieczne miasteczko, w którym sprawowali rządy najstarsi polscy królowie Władysław Jagiełło i Kazimierz Wielki. Czas w mistrzowski sposób połączył tu historię i teraźniejszość – czytamy na stronie festiwalu organizowanego przez właścicieli Butiku Śliwkowego w Szydłowie, Agnieszkę i Gavina Baxterów.
Choć pełnię kwitnienia śliw sadownicy przewidują na 7-8 maja, to piękne widoki będzie można podziwiać jeszcze przez co najmniej dwa tygodnie.
– Jest to naprawdę niesamowity widok i równie niepowtarzalny słodki zapach. Zapraszamy na spacery i przejażdżki rowerowe po uroczych szydłowskich sadach. Nie ma piękniejszego miejsca w czasie kwitnienia śliw niż Szydłów. Krajobrazy zapierają dech w piersiach, sprawiając wrażenie okalającej mgły lub chmur. To najważniejsze lokalne wydarzenie i atrakcja turystyczna na początku wiosny, którym chcemy podzielić się ze światem – mówi Agnieszka Baxter. Po spacerach będzie można spróbować pysznych szydłowskich przysmaków w Starym Ratuszu, gdzie znajduje się Butik Śliwkowy oraz zwiedzić szydłowskie zabytki – dodaje.
Organizatorzy, moment kwitnienia szydłowskich śliw porównują do japońskiego święta kwitnącej wiśni Hanami. – Japończycy obchodzą to święto od 10 tysięcy lat, a obecnie jest to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów, wielkie wydarzenie kulturalne, czas zachwytu i zadumy, który przyciąga turystów z całego świata. Chcielibyśmy, aby z czasem taką samą rangę zyskał festiwal w Szydłowie. Nasze zjawiskowe miasteczko w trakcie kwitnięcia powinien zobaczyć każdy Europejczyk – tłumaczy pani Agnieszka.
Stolica śliwki
Przypomnijmy, że gmina Szydłów to stolica uprawy śliwki w Polsce. Na jej terenie znajduje się blisko 2 tysiące hektarów sadów śliwkowych i 1700 gospodarstw rolnych. Warto dodać, że rocznie w gminie Szydłów produkuje się około 20 tysięcy ton śliwek gdy produkcja tego owocu w całej Polsce wynosi około 100 tysięcy ton. Łatwo obliczyć, że z jednej gminy pochodzi około 20 procent produkcji śliwek w Polsce.
zródło: echodnia.eu