Sadownicy od wielu lat uprawiają sady na różnych terenach… w centrum Polski wszystko się zaczęło od terenów Wareckich idąc dalej w stronę Grójca a na końcu okolicach Białej Rawskiej. Drzewa owoce wbrew pozorom są bardziej wymagające pod względem gleby niż uprawy jagodowe – pewnie to zdziwi nie jednego sadownika.To właśnie zasobność gleby w składniki pokarmowe, fizyczne, chemiczne, dostępność wody między innymi decyduje o przydatności gleby do uprawy sadowniczej.
https://www.instagram.com/p/BzsB20xinli/?utm_source=ig_web_copy_link
Jak określić czy gleba w danym terenie nadaję się do uprawy sadowniczej?
Wystarczy wykopać odkrywkę glebową na terenie prostym. Kopanie odkrywki zaleca się na wiosnę ponieważ w tym okresie poziomy warstw gleby są dobrze widoczne.
Jakie gleby są idealne pod uprawę jabłoni?
„Wszyscy sadzą nikt nie zastanawia się czy będzie na takiej glebie rosło…” to niestety często spotykane stwierdzenie w centralnej Polsce. Sadownik sadzący drzewa owocowe a dokładnie jabłonie musi wiedzieć, że gleba idealna pod jabłonie to: brunatna, bielicowa i płowa (gliny lekkie, piaski, lessy oraz pyły). Sadownicy również czasami sadzą drzewa owocowe na czarnoziemiach.
Pamiętać należy, że jabłoń jest bardzo wrażliwa na wysokie poziomy wody gruntowej. Jeśli sadzimy na podkładkach P22, P59, M9, P16, P2 woda musi znajdować się na poziomie 1,2m.
https://www.instagram.com/p/Bw9wGh_lvnb/?utm_source=ig_web_copy_link