w

Budowa zbiorników retencyjnych do 1 ha – będą uproszczenia…

W dniu 10 października Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J. K. Ardanowskiego z wnioskiem o zmianę przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane oraz ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne w zakresie budowy zbiorników retencyjnych o powierzchni do 1 ha.

Zdaniem KRIR budowa zbiorników retencyjnych do 1 ha bez pozwoleń wodnoprawnych wobec zmieniających się warunków klimatycznych jest działaniem bardzo istotnym, ponieważ może się to przyczyniać do łagodzenia skutków suszy jak i powodzi. Zbiorniki retencyjne nie tylko mogą przyczyniać się do poprawy gospodarki wodnej, ale także do zwiększenia bioróżnorodności oraz wzrostu znaczenia rekreacyjnego terenów sąsiadujących

W związku z odpowiedzią Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wniósł o poparcie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w sprawie wniosku budowy zbiorników retencynych bez pozwoleń wodnoprawnych do 1 ha, oraz odpowiednią zmianę przepisów, co może przyczynić się do znaczącej poprawy gospodarowania wodą na terenach wiejskich

W związku z wnioskiem z dnia 7 marca 2019 r. z XV Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, które odbyło się w dniu 25 lutego 2019 r. w sprawie zmiany przepisów w zakresie budowy zbiorników retencyjnych do powierzchni 1000 m2 , Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pozytywnie odniosło się do wniosku i w ramach procedowanego projektu ustawy – Prawo wodne (nr projektu UC142), zaproponowało modyfikację art. 394 ust. 1 pkt 9 tejże ustawy, który otrzyma brzmienie:

„9) wykonanie stawów, które nie są napełniane w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi lub wodami gruntowymi, o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 2 m od naturalnej powierzchni terenu, o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem;”.

zródło: KRIR

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

IPSAD: ekspansywność biedronki azjatyckiej może niepokoić

Sadownictwo a sieci handlowe… Co sadownicy mają dopowiedzenia w tej sprawie!