w

60 groszy za kg jabłek deserowych to zdecydowanie za mało

Sadownicy sprzedają jabłka za grosze, nawet poniżej kosztów produkcji. Twierdzą, że sieci handlowe psują rynek. Spore nadzieje pokładają w eksporcie.

– Wielkość plonów w sadach była zadowalająca, ale spora część owoców niektórych odmian trafi do przemysłu – mówi Paweł Pączka z Grupy Producentów Owoców Galster w Wierzchucicach (gmina Sicienko, pow. bydgoski). – To efekt m.in. wiosennych przymrozków.

Presja cenowa zjada zyski naszych sadowników

Przymrozki mogły spowodować np. ordzawienie skórki, deformacje owoców. Zatem za jabłka z takimi zewnętrznymi wadami sadownicy otrzymują znacznie niższą zapłatę.

– Tę sytuację wykorzystują sieci handlowe – uważa Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. – Wiedząc, że jabłek jest na rynku dużo, stosują presję cenową. A szczególnie ci sadownicy, którzy pilnie potrzebują pieniędzy, ponieważ muszą zapłacić np. raty kredytu, zgodzą się nawet na kiepską cenę. Na polskim rynku wciąż obowiązuje „wolna amerykanka” i będziemy o tym rozmawiać z nowym ministrem rolnictwa – Henrykiem Kowalczykiem.

Bo zdaniem sadowników 20 groszy za kilogram jabłek trafiających do przetwórstwa, czy np. 60 groszy za kg jabłek deserowych to zdecydowanie za mało.

– Tym bardziej, że bardzo szybko rosną koszty pracy – dodaje prezes grupy w Wierzchucicach, który zauważa, że znalezienie osób zainteresowanych zbiorem owoców jest coraz trudniejsze:- Nawet pomimo wzrostu stawek za pracę!

Podkreśla, że w tym roku, pogoda znacznie skróciła czas zbioru, co przy obecnych problemach z pracownikami, oznaczało dodatkową stratę części plonów.

źródło: Materiał oryginalny: Jabłka, które polizały przymrozki, trudniej sprzedać. A ceny są kiepskie – Gazeta Pomorska

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rynek wiśni – problem bez wyjścia? [VIDEO]

Ceny jabłek przemysłowych na dzień : 10.11.2021