w

2 tysiące protestujących i 500 traktorów zablokowało centrum Wrocławia

FOTO: TOMASZ HOŁOD / WROCLAW.PL

Strajk rolników w centrum Wrocławia rozpoczął się w czwartek 15 lutego rano. Kilkaset traktorów zaparkowało przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim i Urzędem Marszałkowskim. Tłumy protestujących zebrały się na ul. Widok przed biurem Komisji Europejskiej. Rolnicy przywieźli trumnę i obrzucili urząd jajami. W proteście użyto syren, palono opony, odpalano świece dymne i petardy, co spowodowało utrudnienia w ruchu.

Protest oficjalnie rozpoczął się o godz. 10.00, ale ciągniki wjechały do centrum wcześniej. Po przedstawieniu postulatów przed biurem Komisji Europejskiej, zgromadzenie zostało rozwiązane o godz. 10.10. Uczestnicy protestu, pod eskortą policji, przeszli pod Dolnośląski Urząd Wojewódzki i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Protestujący skandowali hasła i nieśli transparenty, m.in. „Bez nas będziecie głodni, nadzy i trzeźwi”. Strajk zakończył się około godz. 16.00.

Postulaty rolników:

  • Usprawnienie handlu z Ukrainą.
  • Zaprzestanie wdrażania „Zielonego Ładu”.
  • Ograniczenie handlu zwierzętami w Polsce.

Wnioski:

Strajk rolników we Wrocławiu był dużym wydarzeniem, które zwróciło uwagę na problemy polskiego rolnictwa. Protestujący rolnicy domagają się zmian w polityce rządu i Unii Europejskiej.

UDOSTĘPNIJ

Sady sokowe – szanse, zagrożenia

Sadownicy z Grójca pojadą blokować granicę z Ukrainą