w

Współczuję wszystkim tym, którzy mają bardzo wczesne odmiany, takie jak Rumba

foto: Truskawki u Musialika / Facebook

Przymrozki zaczęły się już w minionym tygodniu. W niektórych miejscach odnotowano aż sześć stopni Celsjusza poniżej zera. Niektórzy twierdzą, że tak zwana Zimna Zośka (15 maja) i Trzej Ogrodnicy (12-14 maja) – kiedy to zazwyczaj następuje załamanie pogody – pojawili się wcześniej – podaje dziennikbaltycki.pl

Szkody mogą być spore

Pracownicy Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego już mają informacje o uszkodzonych plantacjach truskawki kaszubskiej.

– Rozmawiałem z naszymi plantatorami. Część upraw została zniszczona, przemarzły głównie w pą-kach kwiatowych – przyznaje Paweł Leszczyński z PODR w Kartuzach. – Trudno na razie mówić, jak wielkie będą szkody. Mogą być spore, i to w znacznym obszarze województwa pomorskiego.

Zygmunt Jażdżewski od wielu lat uprawia truskawki niedaleko Chmielna. Plantator twierdzi, że jeszcze nie jest w stanie oszacować strat, jakie wywołały ostatnie przymrozki.

– Czeka nas jeszcze kilka bardzo zimnych nocy – mówi zmartwiony. – Dopiero pod koniec tygodnia będzie wiadomo, jakie są straty. Widać już przemrożenia, ale nie wiadomo, jakiego nam jeszcze psikusa pogoda sprawi. Staram się chronić uprawę, ale całej się nie da, bo liczy ponad cztery hektary. Część okryłem włókniną. Czy to pomoże?

Natomiast Łukasz Dułak posiada 8-hektarową plantację niedaleko Stężycy.

– Rzeczywiście, bardzo przymroziło – martwi się pan Łukasz. – Kwiatostany, które już się pojawiły, są zmarznięte, a młode liście „poparzone”. Mróz mocno narozrabiał, myślę, że aż 70 procent mojej plantacji w jakiś sposób ucierpiało. Współczuję wszystkim tym, którzy mają bardzo wczesne odmiany, takie jak Rumba, bo z pewnością straty w ich przypadku będą olbrzymie. I nie ma co się dziwić, w mojej okolicy na wysokości samochodu było minus osiem stopni Celsjusza, a w gruncie „w krzaku” sześć i pół na minusie.

źródło: dziennikbaltycki.pl

UDOSTĘPNIJ

Już wiadomo, że wiele kwiatów truskawek nie przetrwało

Ucierpiały także winnice