w ,

To koniec – upadek Ursusa

FOT MACIEJ KACZANOWSKI / DZIENNIK WSCHODNI

Warszawski sąd właśnie ogłosił upadłość Ursusa. Firma, która ma poważne problemy finansowe, chciała postępowania restrukturyzacyjnego, ale Sąd Rejonowy w Warszawie nie zgodził się na taką opcję i ogłosił upadłość Ursusa. Wnioskowali o to wierzyciele, czyli Getin Noble Bank i PKO BP.

Zaznaczmy, że postanowienie sądu jest nieprawomocne, ale jest skuteczne i wykonalne z dniem jego wydania.

FOTO: MACIEJ KACZANOWSKI / DZIENNIK WSCHODNI

Ursus pojawił się w Lublinie w 2011 roku. W grudniu tego właśnie roku ruszyła produkcja ciągników. Władze spółki przedstawiły ambitny plan eksportu traktorów do Afryki – czytamy na dziennikwschodni.pl

Od 2013 firma realizowała lukratywne kontrakty na ten kontynent, jednocześnie rozwijając projekt Ursus Bus, czyli lubelskiej wytwórni pojazdów dla komunikacji miejskiej. Szczytowym osiągnięciem była prezentacji pierwszego polskiego autobusu wodorowego. Firma przedstawiła także projekt pierwszego polskiego elektrycznego samochodu dostawczego – Elvi.

Niestety, początkowe sukcesy biznesowe w Afryce okazały się złudne. To właśnie fiasko ostatniego kontraktu afrykańskiego zainicjowało kłopoty Ursusa. Brak pieniędzy na komponenty spowodował problemy w Ursus Bus. Producent autobusów nie wywiązał się dostaw pojazdów do polskich miast, w których wygrał przetargi. Firma poniosła olbrzymie straty. Kolejny ciosem była utrata dwóch ważnych zadań w ramach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – koncepcji narodowego autobusu elektrycznego narodowego oraz koncepcji elektrycznego samochodu dostawczego.

W maju tego roku spółka-córka czyli Ursus Bus poinformowała o cofnięciu licencji na produkcję autobusów i trolejbusów przez firmę Invest-Mot.

Ubiegły rok firma zakończyła ze stratą netto w wysokości 56,7 mln zł. Rok wcześniej było to ponad 80 mln zł straty.

źródło: www.dziennikwschodni.pl

UDOSTĘPNIJ

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Niech dalej mają ceny a tu konkurencja chińska typu Lov..l albo Ar..s które do niczego się nie nadają mają się świetnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PRZEŁOM ALGOWY: MC EXTRA – NOWE ROZWIĄZANIE WKRACZA NA POLSKĄ SCENĘ

Szef rządu: „Dajemy rolnikom możliwość sprzedaży produktów na terenie całej Polski. Do 100 tys. zł taka sprzedaż będzie nieopodatkowana.”