w

Symboliczne otwarcie sezonu borówkowego 2024 już 20 czerwca

Już 20 czerwca 2024 roku odbędzie się symboliczne otwarcie nowego sezonu borówkowego, którego organizatorami są producenci borówek zrzeszeni w ramach Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki. 

Zgodnie z przewidywaniami SPPB, tegoroczny sezon borówkowy rozpocznie się wcześniej niż zwykle. Przyczyną jest specyficzna wiosna i przyspieszona wegetacja. Pierwsze owoce na tradycyjnych plantacjach gruntowych już dojrzewają. Prognozy wskazują, że większe partie borówek trafią na rynek w trzeciej dekadzie czerwca.

Z tego powodu również symboliczne otwarcie sezonu zorganizowane przez Stowarzyszenie Polskich Plantatorów Borówki odbędzie się wcześniej – już 20 czerwca. Gospodarzami spotkania będą Maria i Damian Kuca oraz grupa producentów Borówka Świętokrzyska. Wydarzenie odbędzie się w miejscowości Solec, w gminie Szydłów.

Spotkanie Plantatorów Zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia to świetna okazja do otwarcia sezonu 2024 i degustacji pierwszych owoców z polskich plantacji. Skupimy się na promocji konsumpcji borówek oraz korzyściach z ich spożywania, o których możemy informować naszych konsumentów.

Spotkanie to również szansa na dyskusję o agrotechnice. Prof. Monika Bieniasz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie omówi przebieg tegorocznej wiosny, która była trudna ze względu na przymrozki i małą aktywność owadów zapylających. Poruszymy tematy dotyczące prognoz produkcji krajowej oraz sytuacji w innych krajach, zarówno europejskich, jak i Ameryce Południowej. Omówimy także rynek pracy, w tym dostępność pomocników sezonowych.

Nie zabraknie warsztatów terenowych. Ocenimy odmiany po trudnej wiośnie i omówimy zachowanie nowych kolekcji w różnych lokalizacjach. Odbędą się pokazy maszyn i urządzeń używanych na plantacjach borówki oraz nowe metody ochrony podczas zbioru, np. przed muszką plamoskrzydłą. Na spotkaniu będą obecni również partnerzy dostarczający najnowsze technologie dla plantacji borówek.

Spotkanie ma charakter zamknięty, ale Stowarzyszenie Polskich Plantatorów Borówki zachęca zainteresowanych plantatorów do wcześniejszego kontaktu i członkostwa. Na cyklicznie organizowanych spotkaniach dbamy o dostarczanie informacji dotyczących promocji konsumpcji borówek, promowania własnych plantacji, problemów agrotechnicznych, innowacji oraz rynku zbytu i cen. Razem możemy więcej: https://stowarzyszenieborowkowe.pl/ 

UDOSTĘPNIJ

Dlaczego stosowanie nawozów wapniowych podczas wzrostu owoców jabłoni jest tak ważne?

Frusto Serwis – darmowa pomoc w zakresie ochrony i nawożenia roślin