w

Sadownik stał się instytucją charytatywną

Niestety, ale stawki za zbiór jabłek w tym roku drastycznie wzrosły. Z ekonomicznego punktu widzenia ciężko mówić, że opłaca się zatrudniać ludzi.

Ile trzeba zapłacić w 2022 roku za godzinę pracy przy zbiorze jabłek?

W 2020 roku stawki za zbiór jabłek w sezonie jesiennym wynosiły od 10 do 14 złotych za godzinę (stawka zależała od warunków pracy, zakwaterowania i wyżywienia).

W 2021 roku sadownicy za zbiór jabłek jesiennych płacili od 11,00 do 15,00 złotych za godzinę.

W 2022 roku obserwujemy pośród ofert pracy niestety absurdalne stawki sięgające nawet 18,00 złotych za godzinę zbiorów.

Oczywiście większość ofert wystawianych przez sadowników to propozycje bardziej przyziemne od 14,00 do 17,00 złotych za godzinę pracy przy zbiorze jabłek.

W sieci pojawiły się w tym roku również stawki 10,00 złotych za godzinę przy zbiorze jabłek i tutaj gospodarz gwarantuje zakwaterowanie i pełne wyżywienie pracowników.

Na jednym z forum czytamy:

Sadownik to chyba już stał się instytucją charytatywną, zero podejścia ekonomicznego. Jabłka się sypie z kontroli na przemysł po roku przechowywania po 45 groszy. A teraz, aby tylko zebrać podbija się stawki. Przykład 5 ludzi razy 10 godzin razy 15zl razy 50 dni roboczych to wychodzi 37500zl to przy dzisiejszej cenie przemysłu to jest 100 ton. To może i w niektórych przypadkach stanowić połowę zbioru w gospodarstwie a przynajmniej jedną trzecią a gdzie prąd, ochrona, nawożenie, itd. i niech nikt nie mówi bo produkuję deser. Skoro jak sprzeda do sortowania to w większości wychodzi trochę lepiej jak przemysł.

– dodaje wpis na jednej z grup Rafał sadownik.

Czytaj więcej:

Stawki dla pracowników za zbiór jabłek w 2022 roku

UDOSTĘPNIJ

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy ceny nawozów będą przekraczały 4 tys. zł za tonę ?

Czy ceny prądu wpłyną na przechowalnictwo jabłek ? Kogo będzie stać trzymać do wiosny jabłka ?