w

ROK 2019 – rokiem ogromnych strat! Mirosław Maliszewski ZSRP

Jaki był ten rok 2019 dla Polskich Sadowników? Zapytaliśmy o to Prezesa Związku Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej Mirosława Maliszewskiego.

Sezon w 2019 roku to przede wszystkim determinacja z powodu pogody. Przymrozki które wystąpiły wiosną, we wszystkich gatunkach upraw sadowniczych spowodowały straty. Straty następnie zostały później pogłębione przez susze. Przymrozki i susza to podstawowe czynniki którymi charakteryzował się ubiegły sezon. Należy zaznaczyć, iż zbiory były niższe nie tylko w Polsce ale także w wielu innych krajach Europejskich.

Ruch cenowy w 2019 roku jabłek deserowych (które mają większe znaczenie) był pozytywny na rynku. W przypadku niektórych gatunków a zwłaszcza tych, które były kierowane do przemysłu przetwórczego, zbyt pozytywnego ruchu cenowego dla sadowników nie było.

Niestety był to kolejny rok dla tych którzy ponieśli starty przymrozkowe – ROK OGROMNYCH STRAT.

Dla niektórych trzeci rok  strat. Dwa  lata temu mieliśmy przymrozki, w zeszłym roku rekordowe zbiory. Należy się liczyć z tym, że duża część gospodarstw położona w niekorzystnych warunkach klimatycznych ma problemy z normalnym funkcjonowaniem w tym sezonie.

A jaki ten nowy sezon? Będzie to pewnie uzależnione od pogody…

Wypowiedź można obejrzeć na kanale YouTube:

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W 2020 r. Europę czeka wzmożona walka o pracowników z zagranicy

…ten, kto ma jabłka, już może myśleć o lepszych cenach.