w

Przez ulewy pękają czereśnie! Producenci przerażeni utratą plonu deserowego!

Ostatnia deszczowa a miejscami nawet ulewna pogoda dała mocno się w znaki producentom czereśni – pękają czereśnie!

Pękanie czereśni spowodowane jest zaburzoną gospodarką wodną drzewa np. ulewne deszcze.

W związku z tak licznymi opadami w sieciach społecznościowych pojawiają się informację od producentów czereśni o stratach w plonie deserowym.

Pan Michał dodaje zdjęcia na grupie facebook i informuje: „3 dni deszczu bez przerwy praktycznie i taki obrazek dziś ujrzałem po wejściu do sadu. Dolnośląskie Sobótka. Wanda, Vega, Kordia”.

Czy można uchronić czereśnie przed pęknięciami?

Niektórzy producenci czereśni twierdzą, że warto sadzić odmiany mniej podatne na pękanie. Niestety przy ulewnych deszczach problem będzie zauważalny zarówno na odmianach mniej podatnych jak i bardziej podatnych.

Im wcześniejsza odmiana czereśni tym bardziej podatna – informuję Krzysztof Nowak

Sadownicy często sadzą również różne odmiany czereśni, po pierwsze aby zmniejszyć ryzyko utraty plonu z powodu pęknięć a po drugie wydłużyć okres zbiorów.

Istotne jest również, że różne czynniki wpływają na stopień pękania czereśni. Pierwszym z nich jest jak pisaliśmy wyżej podatność danej odmiany, kolejnym natomiast rodzaj gleby.

Foto: Krzysztof Nowak

Niektóre firmy produkujące nawozy dolistne informują, że wspomaganie dolistnie wapniem czereśni powoduje ograniczenie pękania owoców.  Na rynku mamy również dostępne różne produkty ograniczające pękanie owoców.

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Minister Rolnictwa – Rolnikom trzeba dziękować i im pomagać. Oni ciężko pracują dla całego społeczeństwa

Ceny pierwszy MALIN