w , ,

Odmiany jabłoni podatne na mączniaka

Ochrona przed mączniakiem jabłoni w dużym stopniu zależy od pogody oraz podatności odmian. Susza zawsze sprzyja mączniakowi w rozwoju! Odmiany o dużej wrażliwości to Idared, Jonagold i  jego sporty, Lobo, Cortland.

Wysoka presja choroby wymaga intensywnej ochrony. Sadownicy stosują co około 7-10 dni zabiegi w zależności od odmian i warunków atmosferycznych. Ważne, jest aby zachowywać rotację fungicydów w ochronie i nie stosować tych samych grup po sobie.

Produkty stosowane przez sadowników to Kendo, SDHI, strobiluryny (Zato), triazole (Topas, Domark), Nimrod.

Ochronę stosuje się do momentu zakończenia wzrostu pędów.

Jednym z narzędzi sadowników Europy zachodniej w walce z parchem jabłoni jest węglan potasu. W okresie podziałów komórkowych nie zaleca się go stosować, ponieważ może spowodować ordzawienia. Sadownicy najczęściej węglan potasu wprowadzają do ochrony przed mączniakiem po opadzie czerwcowym.

Pamiętajmy zawsze o tym aby porażone pędy przez mączniaka usuwać ręcznie, ponieważ ta metoda walki wciąż jest bardzo ważna!

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Nawożenie jabłoni azotem w pierwszym roku po posadzeniu

ZWOLENIE Z OPŁACANIA SKŁADEK? TAK, ALE TYLKO EMERYTALNO-RENTOWYCH