w ,

„KUPUJĄC PODRÓBKI, TRACISZ WIELE RAZY”

FOTO: ISTOCKPHOTO

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowa Administracja Skarbowa, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin oraz Policja łączą siły w walce przeciw nielegalnym i podrobionym środkom ochrony roślin. To już 5-ta odsłona akcji, w której przypominamy rolnikom o najważniejszych zasadach zakupów środków ochrony roślin.

Za kilka tygodni producenci rolni rozpoczną nowy, pełen wyzwań sezon prac polowych. Tymczasem planują uprawy oraz zakup niezbędnych środków ochrony roślin. Niestety, poszukiwania oszczędności w kosztach uprawy mogą nieść ze sobą ryzyko związane z obecnością podrobionych produktów. Nielegalny towar można znaleźć na okazyjnych aukcjach internetowych oraz u obwoźnych sprzedawców, którzy kuszą niskimi cenami.

Ostrzegamy – atrakcyjne oferty w Internecie, od sąsiadów czy obwoźnych sprzedawców powinny obudzić czujność, zwłaszcza jeśli środki ochrony roślin mają obcojęzyczną etykietę i wyróżnia je niska cena. Komisja Europejska i Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej szacują, że co siódme opakowanie środka ochrony roślin w Europie może być podrobione. Nie daj się oszukać!

Przypominamy – sprzedaż środków ochrony roślin dokonywana poza punktem stałej lokalizacji (sprzedaż obwoźna i obnośna na targowiskach) jest zabroniona, a dystrybucja za pośrednictwem Internetu często bywa nadużywana do wprowadzania do obrotu nielegalnych środków ochrony roślin. Również samodzielne sprowadzanie produktów z zagranicy bez zgody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest nielegalne.

Podejmuj właściwe decyzje:

  • Kupuj środki ochrony roślin wyłącznie w Polsce, w sklepie, hurtowni lub u dystrybutora, który jest zarejestrowany przez PIORiN.
  • Zawsze żądaj dowodu zakupu (paragon, faktura).
  • Nabywaj tylko środki ochrony roślin zarejestrowane przez MRiRW z polską etykietą trwale przytwierdzoną do opakowania.

Nie ryzykuj:

  • Nigdy nie kupuj środków ochrony roślin „okazyjnie, promocyjnie”, na straganie, z bagażnika, od pośrednika z zagranicy, od kolegi, spod lady, ani z obcojęzyczną etykietą.
  • W żadnym wypadku nie przywoź środków ochrony roślin samodzielnie z zagranicy bez zezwoleń MRiRW.

Czym grozi zakup i stosowanie podróbki?

  • utratą plonów i dotacji unijnych,
  • ryzykiem utraty zdrowia swojego i innych,
  • odpowiedzialnością karną,
  • stworzeniem zagrożenia dla środowiska,

Pamiętaj kupując podróbki, tracisz wiele razy!

Pomóż powstrzymać rozprzestrzenianie się nielegalnych i podrabianych środków ochrony roślin – link do filmu

źródło: piorin.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaliczki na poczet dostarczania malin

Wnioski na nawadnianie i fotowoltaikę. Nabór przedłużony do 15 marca