w

Którym gatunkom owoców przybyło jesienią najwięcej konsumentów? – dane z 3 lat

W porównaniu do listopada 2020 r. najbardziej wzrosła liczba konsumentów śliwek (58%), borówek (43%) i malin (40%). W liczbach bezwzględnych liczba konsumentów śliwek wzrosła o 6,2 mln. Na kolejnych miejscach ex aequo borówki i gruszki, których zalety przypomina dr Tomasz Lipa, sadownik, przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, członek Core Teamu.
_ .jpg
Wzrost liczby konsumentów owoców „listopad 2023 do listopada 2020 r.”
W liczbach bezwzględnych najbardziej wzrosła liczba konsumentów śliwek. W listopadzie jadło je 16,8 mln, czyli o 6,2 mln więcej niż 3 lata temu.

KANTAR Grudzień 2023 Owoce (2).jpg
W listopadzie br. konsumpcję borówek deklarowało 9,7 mln. W liczbach bezwzględnych borówce przybyło 2,9 mln konsumentów.
Na trzecim miejscu znalazły się gruszki. W liczbach bezwzględnych borówce przybyło 2,9 mln konsumentów gruszek.
Procentowo, w porównaniu do listopada 2020, najbardziej wzrosła liczba konsumentów śliwek – o ponad 1/2 (58%). Na drugim miejscu znalazły się borówki (43%), na trzecim maliny (40%).
KANTAR Grudzień 2023 Owoce (1).jpg
Na kolejnych miejscach truskawki i przetwory z aronii – z wynikiem odpowiednio 38% i 36% (co odpowiada wzrostom o 2,2 mln i 1,6 mln).
Badania kumulują deklaracje konsumpcji owoców deserowych oraz ich przetworów. W przypadku aronii owoców mrożonych, liofilizowanych czy kandyzowanych.

Wyniki badań konsumpcji 2020-2023

W lutym 2020 rozpoczęto monitoring spożycia najpopularniejszych warzyw i owoców. Projekt ma pomóc nam wszystkim zrozumieć rolę warzyw i owoców w codziennym odżywianiu i fakt, że powinny stanowić połowę tego co spożywamy.
Aktualizowane wynik dotyczące kilkudziesięciu gatunków są publicznie dostępne na stronie WczorajNaTalerzu.pl

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw

Badanie zrealizowano w dniach 8-11 listopada 2023 r., na reprezentatywnej próbie 1012 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Wywiady bezpośrednie w domach respondentów (CAPI).

Kantar pyta respondentów o częstotliwość spożywania 21 gatunków w ostatnim tygodniu i o spożywanie warzyw, owoców i ich przetworów podczas poszczególnych posiłków w dniu poprzedzającym badanie.

Koniec.jpg

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw projektu „CORE TEAM – promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, III edycja”.

Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

UDOSTĘPNIJ

KRUS od 1 stycznia 2024 r. pobiera zaliczkę na podatek dochodowy  i składkę na ubezpieczenie zdrowotne

KPO: Małe przetwórstwo – nabór wystartował