w ,

Ile płacą grupy producentów za borówki?

Sezon na borówki powoli rusza na dobre. Dostępność owoców jest coraz większa, ceny borówek na rynkach hurtowych ustabilizowały się na poziomie od 12 do 20 zł za kilogram. Wielu producentów sprzedaje owoce do grup. Zapytaliśmy więc kilka grup producentów w jakich cenach kupują borówki. Zróżnicowanie cenowe jest bardzo duże. 

Najwyższe stawki jakie znaleźliśmy w dniu 4 lipca 2024r. wynosiły 16 złotych za kilogram borówki, grupa dodatkowo dopłaca 0,25 złotych do kilograma owoców za posiadanie certyfikatu GLOBAL GAP.

Średnia stawka w jednej z grup w powiecie grójeckim wynosiła 14 złotych za kilogram borówki.

Najniższe stawki jakie pojawiły się w rozmowach z grupami producentów wynoszą 12,50 złotych za kilogram borówki i w tym przypadku skupowany owoc nie ma większych wymagań jakościowych.

Wysyp borówki spodziewany w połowie lipca

Wraz z nadejściem połowy lipca, kiedy dojrzeje odmiana Bluecrop, spodziewany jest wysyp borówki na rynku. Ceny mogą wtedy nieco spaść, jednak eksperci prognozują, że utrzymują się one na porównywalnym poziomie do zeszłorocznych. Jeśli będzie wysoki popyt na polskie borówki na rynkach zagranicznych może jednak prowadzić to do dalszych wzrostów cen.

UDOSTĘPNIJ

Budowa biogazowni rolniczej na terenie słynącym z produkcji sadowniczej!

Ceny owoców w warszawskim warzywniaku (4 lipca 2024 r.)