w ,

Elastyczne terminy stosowania nawozów naturalnych

Od lutego obowiązują elastyczne terminy stosowania przez rolników nawozów naturalnych – powiedział w niedzielę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju Henryk Kowalczyk.

„Zgodnie z moją deklaracją – jeszcze z jesieni – mówiłem, że przejdziemy do innego systemu terminowego stosowania nawozów naturalnych, obornika. I jest już rozporządzenie, które weszło w życie” – powiedział Kowalczyk w programie „Tydzień” TVP1, pytany o prace nad zmianą terminów stosowania nawozów naturalnych.

„Od 1 lutego już obowiązują elastyczne terminy stosowania nawozów naturalnych. Elastyczne, to znaczy uzależnione od pogody, od temperatury. (…) Jeśli ziemia jest niezmarznięta to znaczy, że można je stosować” – wyjaśnił.

„Również jesienią są wydłużone terminy. Myślę, że w tym momencie rolnicy będą zadowoleni – nie będzie tych sztucznych ograniczeń, bo do tej pory było tak, że czekać trzeba było na daty np. na 30 marca, bez względu na to, jakie są warunki pogodowe, czy jakie są warunki na polu” – dodał minister.

31 stycznia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury. Rozporządzenie podpisał premier Mateusz Morawiecki.

Wdrożenie Programu działań wynika z realizacji dyrektywy azotanowej, zgodnie z którą dokument ten podlega przeglądowi i aktualizacji co 4 lata. W 2022 r. rozpoczęto prace nad aktualizacją Programu działań obowiązującego od 2018 r.

Zmienione przepisy wprowadzają elastyczny wiosenny termin nawożenia w okresie od 1 lutego do 1 marca. Termin rozpoczęcia stosowania nawozów, po wejściu w życie Programu działań, związany jest z przejściem średniej dobowej temperatury w kolejnych pięciu dniach przez próg 3 stopni Celsjusza dla roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych oraz pięciu stopni Celsjusza dla pozostałych upraw.

Ponadto, zaktualizowano wskaźniki produkcji nawozów naturalnych i zawartego w nich azotu (dodano nowe grupy, takie jak osły, bawoły, lamy, alpaki) oraz uporządkowano podział na grupy technologiczne dla innych gatunków. Uwzględniono także zasady obliczania produkcji nawozów naturalnych w przypadku otwartego systemu utrzymania; zaktualizowano sposób obliczania maksymalnych dawek nawozów azotowych dla niektórych upraw, takich jak m.in.: kukurydza uprawiana na zieloną masę, kapusta włoska, konopie włókniste, len włóknisty oraz szparagi.

Wykaz powiatów, w których będzie możliwe wcześniejsze stosowanie nawozów, po uwzględnieniu średniej dobowej temperatury powietrza, ma być publikowany codziennie na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

źródło: wnp.pl za PAP, Tydzień 5.02.2023 r./ TVP1, gov.pl, 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Prognoza pogody od 6 do 12 lutego 2023 r.

Sadownicy z modlitwą o plony i dobrą cenę